Tamojšie ministerstvo zdravotníctva, ktoré už na jar avizovalo prípravu príslušného zákona, predpokladá, že nová legislatíva by mohla byť schválená do dvoch rokov.
Jedným z hlavných stúpencov úpravy zákona je minister zdravotníctva Étienne Schneider. Argumentuje aj tým, že mladí, ktorí si zohnali marihuanu na čiernom trhu, sa takto kontaktujú s drogovými dílermi, ktorí predávajú cannabis neznámej kvality. Zároveň sa tak dostávajú do potenciálneho kontaktu s nebezpečnými drogami. "Táto politika za uplynulých vyše 50 rokov nefungovala,“ povedal pre portál Politico minister Schneider. "Všetko zakázané je pre mladých len zaujímavejšie,“ dodal.
Legalizácia cannabisu si však vyžaduje viac ako len jej označenie za legálnu látku. Okrem iného treba na predaj stanoviť dane a zaviesť kontrolu kvality. Vyzbierané dane z predaja majú ísť do vzdelávania a prevencie drogových závislostí.
Podľa legislatívy, ktorú Schneider navrhol spolu s ministrom spravodlivosti Félixom Brazom, by Luxemburg vydával licencie na produkciu a predaj cannabisu a legalizoval spotrebu. Predaj by bol možný len ľuďom nad 18 rokov.
Predpokladá sa tiež, že nákup bude povolený len pre obyvateľov krajiny, čo má zabrániť drogovej turistike. Napriek tomu v susedných krajinách z chystaného kroku Luxemburgu nie sú veľmi nadšení. Luxembursko je malá krajina, kde denne prechádza cez otvorené hranice približne 200-tisíc ľudí.