Nepál po tragickej sezóne na Evereste chystá opatrenia

Adepti na výstup na Mount Everest budú musieť najskôr zdolať iný nepálsky vrchol s minimálnou výškou 6 500 m n. m. Nepál chystá opatrenia po sezóne, počas ktorej zahynulo na najvyššej hore sveta (8 848 m n. m.) jedenásť horolezcov a niektorí experti pripísali úmrtia nedostatku skúseností.

14.08.2019 18:13
debata

Medzi ďalšie návrhy patrí zvýšenie poplatku za výstup na Everest na 35-tisíc amerických dolárov a 20-tisíc USD za ostatné osemtisícovky. Päťdesiatdeväťstra­nová správa komisie odporúča aj zavedenie minimálnych podmienok pre horolezcov, organizátorov expedícií, horských vodcov či styčných dôstojníkov vlády, ktorí sa podieľajú na horolezeckom priemysle.

„Tieto odporúčania majú zabezpečiť kvalitu a bezpečnosť nepálskeho horského turizmu,“ citovala predstaviteľa ministerstva turizmu a šéfa komisie Ghanshyama Upadhayaya agentúra AFP. V Nepále sa nachádza osem zo štrnástich najvyšších vrcholov sveta a prílev zahraničných horolezcov je významný zdroj príjmu pre štát. Krajina roky umožňovala výstupy na Everest všetkým záujemcom, ktorí zaplatili poplatok 11-tisíc USD. Tento rok vyšlo na „strechu sveta“ rekordných 885 ľudí, 644 z nepálskej a 241 zo severnej tibetskej strany. Deväť z jedenástich úmrtí sa stalo na južnej strane, aspoň štyri zapríčinila stiesnenosť na kopci.

Expedície museli čakať v kolónach niekoľko hodín v mrazivých teplotách a pri zostupe riskovali omrzliny, výškovú chorobu aj vyčerpanie z nedostatku kyslíka. Podľa expertov však bola ešte väčším problémom neskúsenosť medzi horolezcami. „Toto je dobrá príležitosť na zlepšenie oblasti. Musíme prijať tieto odporúčania,“ vyhlásil prezident Nepálskej horolezeckej asociácie Santa Bir Lama, ktorý tiež sedel v komisii.

debata chyba
Viac na túto tému: #Nepál #Himaláje #Mount Everest