Zelenskyj odmieta mierovú misiu v Donbase, nechce tam nové Abcházsko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmietol myšlienku rozmiestnenia mierových síl na línii kontaktu v Donbase, pretože nechce aby sa tam zopakoval scenár z Abcházska alebo Podnesterska. Zelenskyj to vyhlásil v piatok na 16. zasadnutí strategického fóra YES (Yalta European Strategy) v Kyjeve. Informovala o tom agentúra Interfax.

13.09.2019 11:55 , aktualizované: 14:29
Volodymyr Zelenskyj Foto: ,
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
debata (31)

Zelenskyj uviedol, že mierotvorcov by v Donbase privítal len na hraniciach s Ruskom. „Prosím, tam (na ruské hranice) ich aj pozývame. Presne tam by sme radi videli mierovú misiu,“ zdôraznil.

Ukrajinský líder uviedol, že k otázke rozmiestnenia mierových síl v Donbase sa stavia „veľmi opatrne“. „Viem, že predchádzajúca vláda uvažovala o tom, ako zrealizovať mierovú misiu. Ja som však opatrný, pretože nechcem, aby sa v Donbase zopakoval abcházsky scenár, alebo aby tam vzniklo Podnestersko,“ vyhlásil.

Abcházsko vyhlásilo nezávislosť od Gruzínska spolu s Južným Osetskom po rusko-gruzínskej vojne z augusta 2008. Na administratívnej hraničnej línii, ktorá oddeľuje územie Abcházska od zvyšku Gruzínska, je rozmiestnená pozorovateľská misia Európskej únie (EUMM).

Proruskí separatisti v Podnestersku vyhlásili nezávislosť od Moldavska v roku 1990, obávajúc sa, že sa Moldavsko po rozpade bývalého Sovietskeho zväzu bude usilovať o znovuzjednotenie so susedným Rumunskom. V roku 1992 separatisti viedli s moldavskými vládnymi silami ozbrojený konflikt, ktorý si vyžiadal zhruba 1000 mŕtvych.

Na základe dohody o prímerí z roku 1992 zostal v Podnestersku mierový kontingent ruských, moldavských a podnesterských mierových jednotiek.

Západ musí zachovať sankcie voči Rusku

Ukrajinský prezident na 16. zasadnutí strategického fóra YES (Yalta European Strategy) tiež varoval Západ pred zrušením sankcií voči Rusku. Urobil tak v čase, keď sa Francúzsko usiluje o zmierenie s Kremľom, píše agentúra AFP.

„Občas uvažujú nad zrušením sankcií. Vy prichádzate (na sankciách) o peniaze? Skutočne? To ma mrzí, ale my prichádzame o ľudí,“ uviedol Zelenskyj s odkazom na ruskú anexiu Krymu a konflikt na východnej Ukrajine.

„Vo svojej podstate sú sankcie daňou, ktorá je nevyhnutná na udržanie svetového poriadku. Daň za mier, dalo by sa povedať. A ako viete, v civilizovanom svete je normálne platiť dane,“ uviedol ukrajinský prezident. „Sankcie by mali zostať v platnosti, až kým nebude na východe Ukrajiny obnovený mier,“ dodal.

Ako uviedla agentúra Reuters, Zelenskyj by sa mal v septembri stretnúť s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Tento mesiac by sa mali zároveň konať aj mierové rokovania predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka s cieľom ukončiť konflikt na Ukrajine.

Rozhovory predstaviteľov Ruska, Ukrajiny, Nemecka a Francúzska o konflikte v Donbase dostali názov normandský formát, pretože ich prvá schôdzka sa konala v júni 2014 pri príležitosti 70. výročia vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii.

31 debata chyba
Viac na túto tému: #Ukrajina #Donbas #mierová misia #Volodymyr Zelenskyj