Erdogan: Do bezpečnej zóny v Sýrii by sa mohli vrátiť až tri milióny utečencov

18.09.2019 14:48
Recep Tayyip Erdogan
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Autor: ,

Až tri milióny sýrskych utečencov, ktorí sa v súčasnosti nachádzajú na tureckom území a Európe, by sa mohli vrátiť do "bezpečnej zóny", ktorá má vzniknúť na severe Sýrie. Vyhlásil to v stredu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Turecko hostí vyše 3,6 milióna utečencov zo susednej Sýrie, vôbec najvyšší počet zo všetkých krajín. V tureckej verejnosti sa pritom objavujú náznaky odporu voči ich prítomnosti.

V spolupráci so Spojenými štátmi sa turecké sily snažia „vyčistiť“ pás územia na severe Sýrie, čiastočne s cieľom vytlačiť kurdských povstalcov z oblastí popri tureckej hranici, ale tiež napomôcť návratu utečencov.

Ak budú v tejto snahe úspešní, tak podľa Erdogana budú „môcť v závislosti od veľkosti bezpečnej zóny premiestniť dva až tri milióny sýrskych utečencov, ktorí sú v súčasnosti v Turecku a Európe“.

Erdogan už začiatkom tohto týždňa uviedol, že bezpečná zóna „sa stane mierovým koridorom“, ktorý sa bude rozprestierať naprieč severnou Sýriou až do provincie Dajr az-Zaur a mesta Rakka – čo podľa jeho slov umožní umiestniť tam viac než tri milióny utečencov.

Erdogan v stredajšom televíznom prejave zároveň zopakoval svoju hrozbu, že začne s vojenskými útokmi proti Kurdom, ak sa nestiahnu z tureckej hranice do konca tohto mesiaca. Turecko sa snaží o vytlačenie kurdských Ľudových obranných jednotiek (YPG) zo severu Sýrie.

Spojené štáty podporujú YPG, ktoré boli a sú hlavnou silou v bojoch proti extrémistickej organizácii Islamský štát v Sýrii. Ankara však YPG považuje za teroristov a za odnož Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorá je v Turecku zakázaná a od roku 1984 vedie povstanie na tureckom území.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#utečenci #turecko #Sýria #Recep Tayyip Erdogan
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku