Zelenskyj v OSN vyzval na zmenu systému medzinárodnej bezpečnosti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu emotívnym protivojnovým apelom otvoril druhý deň všeobecnej rozpravy Valného zhromaždenia OSN. Jeho prvé vystúpenie na svetovom fóre v úlohe hlavy štátu mnohí očakávali s napätím kvôli búrlivej diskusii v hostiteľskej krajine, kde je prezident Donald Trump obviňovaný z politického nátlaku na Ukrajinu v záujme svojej volebnej kampane. Zelenskyj sa ale škandálom nezaoberal.

25.09.2019 18:07 , aktualizované: 21:35
volodymyr Zelenskyj valné zhromaždenie OSN USA Foto: ,
Ukrajinský prezident Zelenskyj svojím prvým prejavom v OSN otvoril druhý deň všeobecnej rozpravy Valného zhromaždenia.
debata (22)

Zelenskyj v prejave obvinil Rusko z útokov proti zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny. „Žiadny štát na svete sa nemôže cítiť bezpečný, kým Rusko povedie agresívnu vojnu proti Ukrajine,“ vyhlásil ukrajinský prezident. Poukázal na vysoký počet obetí vojny na východe Ukrajiny, o možnostiach riešenia dlhotrvajúcej konfliktu sa ale nezmienil.

Ukrajinský prezident sa vyhol aj zmienke o vzťahoch svojej krajiny so Spojenými štátmi, ktoré sa v posledných dňoch dostali do centra pozornosti amerických médií. Demokrati v Kongrese zahájili proces ústavnej žaloby na Trumpa, ktorého obviňujú zo zneužitia úradu v prospech svojej volebnej kampane. Telefonátom so Zelenským chcel podľa nich Trump zneužiť Ukrajinu vo volebnom boji so svojím demokratickým protivníkom Joeom Bidenom.

Namiesto informácie o svojich kontaktoch s Bielym domom, ktorú mnohí očakávali, Zelenskyj trpko kritizoval systém medzinárodných vzťahov, ktorý je podľa neho neefektívny a vyžaduje zmenu. „Doterajší medzinárodný bezpečnostný systém sa rozpadá, je nedokonalý a je potrebné ho preskúmať. Sú dnes národy skutočne spojené? Čo ich vlastne spája?“ položil si rečnícku otázku.

Zelenskyj upozornil, že rozpory medzi štátmi sa ďalej riešia raketami, nie slovami. „Aký je výsledok našich zasadnutí pre ľudstvo? Pre mnohých je to len politické divadlo plné dobrých predsavzatí,“ konštatoval a dodal, že je potrebné bojovať za nový svetonázor, „v ktorom nebude miesto pre agresiu, zlosť a nenávisť“.

Rúhání: S USA nebudeme rokovať, kým budú platiť sankcie

Iránsky prezident Hasan Rúhání vyzval v stredu Saudskú Arábiu, aby ukončila svoju vojenskú ofenzívu v Jemene. Rúhání sa takto vyjadril po tom, ako Rijád jeho krajinu obvinil zo septembrových útokov na saudskoarabské ropné zariadenia.

„Bezpečnosť Saudskej Arábie bude skôr zaistená ukončením (jej) agresie v Jemene, než pozývaním cudzincov,“ povedal Rúhání v prejave, ktorý predniesol počas druhého dňa rozpravy 74. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN.

Rúhání v prejave hovoril tiež o sankciách, ktoré na Irán uvalili USA, pričom ich nazval „najtvrdšími v dejnách“. Uviedol, že Washington v tomto smere „vynaložil veľké úsilie“, aby Irán vylúčil z globálnej ekonomiky a označil to za „medzinárodné pirátstvo“ a „umlčanie veľkého národa“, píše agentúra DPA.

Rúhání zároveň vylúčil možnosť rokovaní s USA pokiaľ sú v platnosti spomínané sankcie a dodal, že nemá záujem o „spomienkovú fotografiu“ s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. „Chcel by som oznámiť, že naša odpoveď na akékoľvek rokovania je počas platných sankcií negatívna,“ povedal vo svojom prejave. Reagoval tak na snahy európskych lídrov o zorganizovanie jeho stretnutia s Trumpom. „Pamätné fotografie sú poslednou fázou rokovaní, nie prvou,“ konštatoval a práve v súvislosti s uvalenými sankciami spochybnil úprimnosť záujmu USA o takéto rokovania.

„Nemôžeme veriť pozvánke na rokovania od ľudí, ktorí tvrdia, že uvalili najtvrdšie sankcie v dejinách na dôstojnosť a prosperitu nášho ľudu… Ako im môže niekto veriť, keď predstavitelia americkej vlády vítajú tichú likvidáciu veľkého národa a tlak na životy 83 miliónov Iráncov, predovšetkým žien a detí?… Iránsky ľud na tieto zločiny a týchto zločincov nikdy nezabudne,“ povedal Rúhání.

22 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Irán #Hasan Rúhání #Donald Trump #Valné zhromaždenie OSN #Volodymyr Zelenskyj