Izraelská strana Modrá a biela odmietla Netanjahuove podmienky

Izraelská strana Modrá a biela, ktorá zvíťazila v nedávnych predčasných parlamentných voľbách, v piatok jednoznačne odmietla podmienky premiéra Benjamina Netanjahua na vstup do spoločnej koalície. Netanjahu podľa Modrej a bielej požadoval, aby bol on sám na čele takejto vlády, a tiež trval na tom, že súčasťou koalície budú aj ultranacionalistické a náboženské strany, ktoré sú jeho tradičnými partnermi.

27.09.2019 07:58 , aktualizované: 16:14
ISRAEL-ELECTION/ Foto: ,
Benny Gantz (vľavo), líder centristického bloku Modrá a biela a Benjamin Netanyahu, líder strany Likud.
debata (2)

„Je zrejmé, že (Netanjahu – pozn. SITA) stanovením si týchto dvoch podmienok sleduje vyvolanie tretích volieb, tak, ako to vyhovuje jeho zámerom,“ uvádza sa v piatkovom vyhlásení Modrej a bielej.

Izraelský prezident Reuven Rivlin v stredu poveril zostavením vlády Netanjahua, a to aj napriek tomu, že vo voľbách zvíťazila Modrá a biela a Netanjahuov Likud skončil až druhý, hoci s tesným rozdielom.

Likud bude mať podľa konečných volebných výsledkov v izraelskom Knessete 32 poslancov, víťazná Modrá a biela Bennyho Ganca obsadí v parlamente 33 kresiel, a na treťom mieste je so ziskom desiatich parlamentných kresiel formácia Spoločný zoznam, ktorá združuje politické sily izraelských Arabov a krátko po voľbách vyslovila podporu Gancovi. To bolo prekvapivé, keďže podporovať akékoľvek veľké izraelské strany je u izraelských Arabov historicky nie veľmi typické.

Rivlinove rozhodnutie poveriť Netanjahua a nie víťazného Ganca možno pramení z toho, že ak sa k volebným výsledkom započítajú očakávané spojenectvá, má navrch Netanjahu – hoci opäť tesne, o jedno kreslo. Likud so svojimi tradičnými ultranacionalis­tickými a náboženskými spojencami disponuje v 120-člennom parlamente 55 kreslami, zatiaľ čo Modrá a biela a ďalšie umiernené strany ich majú 54.

Jazýčkom na váhach medzi Netanjahuom a Gancom bude zrejme strana Izrael, náš domov Avigdora Liebermana, ktorá má v parlamente osem poslancov. Lieberman má síce ideovo bližšie k Netanjahuovi, s ktorým zdieľa najmä nechuť k akýmkoľvek ústupkom voči Palestínčanom, neznesie sa ale s ultraortodoxnými náboženskými stranami, ktoré patria k Netanjahuovým tradičným spojencom.

Netanjahuovi začala v stredu plynúť na zostavenie vlády lehota 42 dní, a ak počas nej vládu nezostaví, prezident poverí niekoho iného. Ten by mal na zostavenie vlády ďalších 28 dní.

Práve tento scenár po aprílových riadnych parlamentných voľbách Netanjahu obišiel, a keď sa mu po 42 dňoch nepodarilo zostaviť vládu, tak namiesto toho, aby prenechal túto možnosť inému, rozpustil parlament a vyvolal predčasné voľby.

Ďalšie zotrvanie Netanjahua pri moci by mohlo vyústiť do ďalšieho vyostrenia izraelsko-palestínskeho konfliktu. Netanjahu sa v predvolebnej kampani prezentoval ostrými výpadmi proti Arabom, ktoré mnohí komentátori označovali za jednoznačne rasistické.

Najmä však sľuboval, že ak vyhrá voľby, budúca izraelská vláda pod jeho vedením anektuje všetky židovské osady na palestínskom Západnom brehu Jordánu. To šokovalo nielen Palestínčanov, ale aj medzinárodné spoločenstvo, snáď s výnimkou Netanjahuovho veľkého podporovateľa, amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Kompromisný návrh prezident Rivlina je základ pre diskusiu

Rivlin totiž navrhol prijať zákon, ktorý by premiérovi umožnil, aby si on sám na neurčito pozastavil výkon funkcie, aby sa mohol sústrediť na svoje stíhanie. Vládu by v tom čase viedol podpredseda vlády, a to až dovtedy, kým premiéra zbavia obvinení.

„Rivlinov nápad nie je zlý ako východisko (rokovaní),“ uviedol zdroj v centristickej koalícii Modrá a biela. Televízia Kešet 13 informovala, že vodca bloku Modrá a biela Benny Ganc predostrel rovnaký návrh ako Rivlin už pred šiestimi mesiacmi, pred aprílovými predčasnými voľbami.

Podľa agentúry AP však Ganc aj ďalej odmieta vládu, v ktorej by bol i vodca Likudu Benjamin Netanjahu – oslabený teraz rizikom, že v októbri voči nemu bude vznesené obvinenie z korupcie.

Pokiaľ by sa Netanjahuovi vládu nepodarilo vytvoriť, Rivlin by túto úlohu zveril zrejme Gancovi. Ganc pritom verí hypotéze, že ak by perspektíva tretích parlamentných volieb v tomto roku bola postupom času čoraz viac reálna, poslanci parlamentu za Likud by sa od Netanjahua mohli buď chcieť separovať alebo by ho donútili k odchodu, pretože by nechceli riskovať stratu už získaných mandátov v Knesete v ďalších voľbách.

K dnešnému dňu však všetci poslanci Likudu preukazujú plnú lojalitu voči Netanjahuovi, napísal JP. Netanjahu síce prijal misiu zostaviť vládu, ale podľa pozorovateľov v jej úspech veľmi neverí.

Netanjahu potvrdil, že zdieľa Rivlinovu túžbu po jednote a uznal potrebu národného zmierenia po rozdeľujúcej volebnej kampani. Uviedol tiež, že Izrael potrebuje „vládu širokej jednoty“. Tento jeho výrok svedčí o tom, že aj naďalej ide v ústrety voči svojim ultraortodoxným spojencom, s ktorými Ganc odmieta rokovať.

Netanjahu pritom upozorňuje, že Izrael potrebuje vládu rýchlo – aby sa vysporiadal s iránskou hrozbou, s domácimi ekonomickými výzvami a reagoval na výzvy avizovaného mierového plánu vlády prezidenta USA Donalda Trumpa.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #zostavenie vlády #Likud #Modrá a biela