Lavrov: Američania hrajú s Kurdmi veľmi nebezpečné hry

Na obranu Kurdov, ktorých po nečakanom rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa začali v čase chystaného útoku zo strany Turecka opúšťať americkí vojaci, sa v stredu postavil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

09.10.2019 16:44
sergej lavrov Foto: ,
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
debata (75)

Vyzval ich, aby sa posnažili napriek vzájomnej rivalite dosiahnuť dohodu so sýrskou vládou, čo by posilnilo ich pozície pred avizovaným tureckým útokom. Ankara totiž tvrdí, že jej cieľom je – okrem porážky teroristov, ako Kurdov plošne označuje – zároveň aj pomoc centrálnej sýrskej vláde.

Autonómna správa severnej a východnej Sýrie, ktorá ovláda zhruba 30 percent územia krajiny s väčšinovo kurdským obyvateľstvom, na Lavrovov návrh zareagovala pozitívne, a dokonca navrhla Rusku, že by mohlo tieto rokovania sprostredkovať.

Práve Lavrov v stredu zatiaľ najostrejšie spomedzi svetových štátnikov skritizoval Trumpove rozhodnutie opustiť Kurdov práve v takomto pre nich kľúčovom okamihu, keď niektorí analytici varujú priam až pred ich chystanou genocídou zo strany Turecka.

Trump podľa Lavrova rozohral v otázke Kurdov „veľmi nebezpečné hry“, keď USA najskôr „podporovali ich kvázi štát“ na severovýchode Sýrie, a teraz ich nečakane opúšťajú. „Takýto nezodpovedný prístup k tejto veľmi citlivej otázke môže spôsobiť vzbĺknutie celého regiónu, čomu musíme za každú cenu predísť“.

Hrá Rusko na dve strany?

Rusko však hrá podľa všetkého na dve strany, keďže zhruba v rovnakom čase, ako sa Lavrov takto otvorene postavil na stranu Kurdov, telefonoval ruský prezident Vladimir Putin s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom, a ani podľa tureckej, ani podľa ruskej strany nevzniesol žiadne výhrady voči plánovanému tureckému útoku na Kurdov.

Erdogan len informoval Putina o tureckých zámeroch, a na záver „ocenil konštruktívny prístup Ruska“ k tejto problematike.

Erdoganov režim Kurdov dlhé roky paušálne – a v drvivej väčšine prípadov bez dôkazov – označuje za teroristov, bojuje proti nim a zatvára ich do väzenia. Erdogan dal pred niekoľkými rokmi pozatvárať dokonca aj väčšinu popredných politikov Ľudovej demokratickej strany (HDP), združujúcej Turkov aj Kurdov. Ide pritom o tretiu najsilnejšiu politickú stranu v krajine a o terorizme nemôže byť v jej prípade ani reči, keďže jej hlavnými motívmi sú nenásilie a mierové spolužitie všetkých častí tureckej spoločnosti.

Kurdi zohrávali kľúčovú úlohu pri porážke Islamského štátu

Kurdi zohrávali podľa mnohých svedectiev kľúčovú úlohu pri porážke Islamského štátu (IS) v Sýrii. Medzi sýrskymi Kurdmi a Spojenými štátmi preto fungovala nepísaná dohoda, že Američania nestiahnu svojich vojakov zo sýrskych oblastí obývaných Kurdmi, a to minimálne dovtedy, kým Turecko negarantuje, že na Kurdov nezaútočí.

Táto dohoda však platila len do pondelka. Napriek tomu, že Erdogan pokoj zbraní negarantoval, ba naopak, chystal proti Kurdom rozsiahlu vojenskú operáciu, Trump nečakane oznámil, že Američania sa zo Sýrie s definitívnou platnosťou a ihneď sťahujú.

Trumpovmu rozhodnutiu predchádzal nedeľňajší telefonát s Erdoganom, ktorý naňho nástojil, aby stiahnutie amerických vojakov zo Sýrie už viac nezdržiaval. Trump sa takto rozhodol aj napriek tomu, že ho pred týmto krokom vystríhali vysokopostavení predstavitelia ministerstva obrany aj zahraničných vecí.

Trumpove rozhodnutie kritizovali mnohé krajiny vrátane Nemecka či Francúzska. V samotných Spojených štátoch bijú na poplach nielen opoziční demokrati, ale aj viacerí vplyvní republikáni a bývalí Trumpovi blízki spolupracovníci.

Podľa republikánskeho senátora Lindseyho Grahama, ktorý bol až doteraz jedným z najvernejších Trumpových podporovateľov, prezident týmto rozhodnutím „vykročil k nešťastiu“. Graham už avizoval, že v Senáte predloží rezolúciu vyzývajúcu na zvrátenie tohto rozhodnutia.

Bývalá veľvyslankyňa Spojených štátov v Organizácii Spojených národov (OSN) Nikki Haleyová vyhlásila, že Kurdi boli kľúčovým spojencom v boji proti Islamskému štátu a preto „nechať ich zomrieť je veľkou chybou“.

Hovorca kurdských jednotiek na severovýchode Sýrie Kino Gabriel pripomenul opakované „uistenia zo strany Spojených štátov, že nepripustia vojenské akcie Turecka v tomto regióne“. Trumpove „stanovisko bolo preto prekvapením, a dá sa povedať, že to bolo bodnutie do chrbta“, povedal Gabriel.

Trump: Budeme bojovať tam, kde to bude v náš prospech

Trump sa neskôr, keď sa začali množiť negatívne reakcie na jeho rozhodnutie, pokúsil „dovysvetliť“ situáciu na Twitteri: „Kurdi bojovali s nami, ale na to, aby to robili, sme im platili obrovské množstvo peňazí a poskytovali vybavenie,“ argumentoval Trump.

„Budeme bojovať tam, kde to bude v náš prospech,“ napísal prezident veľkými písmenami, a pokračoval: „Turecko, Európa, Sýria, Irán, Irak, Rusko a Kurdi si budú musieť s touto situáciou poradiť.“ Všetci z nich podľa Trumpa „nenávidia Islamský štát a dlhé roky boli jeho nepriateľmi“. „My sme sedemtisíc míľ (vyše 11-tisíc kilometrov) ďaleko, a rozdrvíme Islamský štát znova, ak sa dostane do našej blízkosti,“ zakončil americký prezident.

75 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #Sýria #Turecko #Sergej Lavrov #vojna v Sýrii