Atentát na haitského prezidenta zosnovalo 26 Kolumbijčanov a dvaja Američania

Taiwan v piatok informoval, že 11 osôb podozrivých zo zosnovania vraždy na haitského prezidenta Jovenela Moisa vniklo po tomto atentáte do priestorov jeho veľvyslanectva na Haiti, polícia ich však zatkla. Hovorkyňa taiwanského ministerstva zahraničných vecí Joanne Ouová uviedla, že ambasáda bola po vražde Moisa v stredu zatvorená "z bezpečnostných dôvodov".

08.07.2021 23:15 , aktualizované: 09.07.2021 07:01
Haiti prezident atentát páchatelia Foto: ,
Zadržaní podozriví z atentátu na haitského prezidenta Jovenela Moisa sú úkazaní novinárom na policajnom riaditeľstve v Port-au-Prince 8. júla 2021.
debata (23)
VIDEO: Pozrite si nepokoje očanov na Haiti pri dome podozrivých atentátnikov.
Video

„Na svitaní 8. júla zistila bezpečnostná služba veľvyslanectva, že skupina ozbrojených mužov vnikla na nádvorie ambasády. Príslušníci bezpečnostnej služby okamžite upovedomili personál veľvyslanectva aj haitskú políciu,“ povedala agentúre AFP. „Na žiadosť haitskej vlády a tiež, aby pomohlo pri zadržaní podozrivých, udelilo veľvyslanectvo haitskej polícii povolenie na vstup do areálu ambasády,“ dodala.

Taiwanské veľvyslanectvo v haitskom hlavnom meste Port-au-Prince označilo vo vyhlásení zverejnenom na svojej webstránke zmienených ozbrojených mužov za „žoldnierov“ podozrivých z Moiseho atentátu. „Polícia spustila operáciu okolo 16:00 h (22.00 h SELČ) a úspešne zatkla 11 podozrivých. Prebehlo to hladko,“ uviedla ambasáda sa vo vyhlásení, v ktorom zároveň atentát na haitského prezidenta označila za „krutý a barbarský“.

Haiti President Killed Čítajte viac Haiti po atentáte: chudobinec bez hlavy

Taiwanská ambasáda v Port-au-Prince leží blízko súkromnej rezidencie Moiseho, v ktorej ho v noci na stredu zavraždili. Podľa slov dočasného predsedu haitskej vlády Claudea Josepha prezidenta usmrtilo „ťažko ozbrojené a dobre vycvičené“ komando. Podľa oficiálneho oznámenia úradu vlády hovorili niektorí členovia komanda po anglicky a španielsky. Prezidentovu manželku previezli so strelnými zraneniami do Miami v USA. Podľa tamojších úradov je v stabilizova­nom stave.

Moise (53) bol obchodníkom a podnikateľom v poľnohospodár­stve. V poradí 42. prezidentom Haiti sa oficiálne stal 7. februára 2017 po tom, čo zvíťazil vo voľbách v novembri 2016. Hlasovanie vtedy poznačila nízka účasť. Od roku 2018 čelil výzvam na rezignáciu v súvislosti s protestmi proti vysokým cenám pohonných látok.

Haitská polícia vo štvrtok večer informovala, že atentát na neho zosnovalo 26 Kolumbijčanov a dvaja Američania. Dodala, že dosiaľ sa jej podarilo zadržať 15 Kolumbijčanov a dvoch Američanov haitského pôvodu. Troch Kolumbijčanov usmrtila, a osem ďalších je dosiaľ na úteku. Kolumbijský minister obrany Diego Molano informoval, že podľa prvotných informácií boli prinajmenšom šiesti členovia komanda, ktoré Moisa zavraždilo, bývalými vojakmi kolumbijskej armády.

23 debata chyba
Viac na túto tému: #atentát #Haiti