Rakúsko vyhlásilo po povodniach viacero miest za oblasti katastrofy

Veľké materiálne škody spôsobili víkendové záplavy v rakúskej spolkovej krajine Salzbursko, predovšetkým v obci Pinzgau a meste Hallein.

19.07.2021 16:48
hallein Foto:
Obyvatelia rakúskeho mesta Hellein odstraňujú škody po júlových povodniach.

Viacero miest vyhlásili za oblasti katastrofy aj v Dolnom Rakúsku. Informuje o tom v pondelok agentúra APA.

V spolkovej krajine Dolné Rakúsko sú najviac postihnuté okresy Amstetten, Krems a Melk, kde zaznamenali veľké škody na súkromnom majetku i na infraštruktúre. V meste Ferschnitz voda spôsobila aj odtrhnutie mosta a oblasť bola dočasne odrezaná od sveta.

Na Dunaji medzitým zaznamenali mierny pokles hladiny. Podľa dolnorakúskej hydrografickej služby sa už prudký vzostup úrovne vody neočakáva, hladina Dunaja však bola „po celý deň veľmi vysoká a klesala len veľmi pomaly“, píše APA.

Slovanské nábrežie / Dunaj / Morava /
	Záplavy / Potopa / Čítajte viac Dunaj kulminuje na 730 cm, povodeň z roku 2013 sa nezopakuje

Práce na odstraňovaní následkov vyčíňania počasia sa v postihnutých oblastiach okresov Melk, Scheibbs, Krems, St. Pölten, Tulln, Mödling a Korneuburg začali už v nedeľu večer a pokračovali v priebehu pondelka. Škody sú podľa miestnych úradov „značné“ a práce na ich odstraňovaní, napríklad čistenie ciest od blata, budú prebiehať aj počas nasledujúcich dní. V Dolnom Rakúsku sa na odstraňovaní škôd podieľa miestna cestná služba, ktorej viac než 150 zamestnancov bolo v nasadení vo viacerých regiónoch spolkovej krajiny.

Dolnorakúska komora práce (AKNÖ) zabezpečila finančnú pomoc pri škodách spôsobených na bydliskách obyvateľov. Na obnovu a opatrenia môžu požiadať o sumu vo výške do 1000 eur v prípade, že na ne nemajú plné poistné krytie, dodáva APA.

vodička Čítajte viac Letné búrky: Ktoré prípady sú pre vodičov nebezpečné?
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #Rakúsko #Povodeň