Záplavy v Nemecku majú už 169 obetí, nezvestných je 155 ľudí

Počet obetí katastrofálnych záplav v okrese Ahrweiler v západonemeckej spolkovej krajine Porýnie-Falcko stúpol na najmenej 122, oznámila polícia v meste Koblenz.

20.07.2021 19:07
záplavy Foto:
Ľudia oddychujú počas odstraňovania škôd po katastrofálnych záplavách v kúpeľnom meste Bad Neuenahr-Ahrweiler, v západonemeckej spolkovej krajine Porýnie-Falcko v utorok 20. júla 2021.

Celkový počet obetí v Nemecku tak stúpol na najmenej 169. Nemecká polícia uviedla, že počet zranených taktiež stúpol na 763 a nezvestných je v súčasnosti ešte 155 ľudí, po ktorých stále pátrajú v troskách po povodniach.

Povodňami najhoršie postihnutú oblasť v Nemecku navštívila v utorok aj kancelárka Angela Merkelová, ktorá prisľúbila miestnym obyvateľom rýchlu a nebyrokratickú finančnú pomoc.

Urobí sa všetko pre to, aby sa „peniaze rýchlo dostali k ľuďom“, uviedla počas návštevy mesta Bad Münstereifel, ktoré zostalo po záplavách ťažko poškodené.

Ide o solidaritu

„Dúfam, že to bude len otázkou dní,“ povedala nemecká kancelárka. Ako podotkla, vychádza z toho, že obnovenie zničenej infraštruktúry, ako sú ulice a železničné trate, ako aj opätovné vybudovanie mesta potrvá niekoľko mesiacov. Je jasné, že na rekonštrukciu bude potrebný „veľmi dlhý nádych“, uviedla.

„Zajtra predložíme na zasadaní vlády v Berlíne program finančnej pomoci. Na jednej strane ide o to, aby sa pomoc rozdelila okamžite, bez byrokratických prieťahov. A potom je tu aj druhá časť a o tej budeme hovoriť s premiérmi všetkých spolkových krajín. Ide o solidaritu medzi spolkovými krajinami – o plán výstavby. Myslím si, že na tomto mieste sa ukazuje, že naša krajina je silná vďaka tomu, že pracujeme spoločne,“ povedala kancelárka.

Vyčíňanie počasia pripravilo v celej Európe o život viac než 200 ľudí, pripomína AFP. Belgicko, kde prišlo o život najmenej 31 ľudí, si v utorok obete pripomenulo minútou ticha.

Philippe, Mathilda Čítajte viac Belgičania si 31 obetí záplav uctili minútou ticha
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #Belgicko #Nemecko #záplavy