Bielorusi vo Varšave protestovali proti politickým represiám vo svojej vlasti

Stovky ľudí, vrátane mnohých Bielorusov žijúcich v exile, sa v nedeľu zúčastnili na protestnom pochode v poľskej metropole Varšava, počas ktorého poukazovali na politické represie v susednom Bielorusku. Informovala o tom agentúra AFP.

08.08.2021 21:56
poľsko varšava protest bielorusko Foto: ,
Bielorusi protestovali vo Varšave proti politickým represiám vo svojej vlasti. 8.8.2021.
debata (24)

Demonštrácia sa konala v predvečer prvého výročia sporných volieb, po ktorých sa šiestykrát prezidentskej funkcie ujal Alexandr Lukašenko, čo v krajine vyvolalo vlnu masových protestov.

Lukašenko verejné prejavy nespokojnosti potlačil tvrdými zásahmi voči demonštrantom, kritikom režimu a nezávislým médiám. Viac než 35 000 ľudí skončilo vo väzeniach, kde sa tisíce z nich stali obeťou brutálneho zaobchádzania.

Mnohí účastníci nedeľňajšieho pochodu vo Varšave niesli bielo-červené vlajky spájané s bieloruskou opozíciou a skandovali slogany na podporu Bieloruska.

bielorusko Čítajte aj EÚ vyzvala Lukašenka, aby prestal s represiami voči bieloruským občanom

Na pochod sa vydali z centra poľskej metropoly, prešli popred ambasády USA a Ruska a smerovali k bieloruskej ambasáde, ktorá sa nachádza v južnej časti Varšavy. Pred ruským veľvyslanectvom rečníci obviňovali ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý dlhodobo podporuje Lukašenka, zo zodpovednosti za represie v Bielorusku.

Jeden z bieloruských účastníkov pochodu, ktorý odišiel zo svojej vlasti a našiel nový domov v Poľsku, vyjadril presvedčenie, že Bielorusi žijúci v zahraničí musia organizovať podobné protestné akcie. „Ľudia v Bielorusku nemôžu vyjsť do ulíc, pretože by ich zavreli do väzenia,“ uviedol 56-ročný Franc Aslauski.

Poľsko sa spolu s Litvou a Ukrajinou stalo jedným z hlavných centier bieloruského prodemokratického exilu. Do Poľska sa nedávno uchýlila aj bieloruská olympionička Kryscina Cimanovská, ktorá sa odmietla vrátiť domov z dejiska letnej olympiády v Tokiu a požiadala o diplomatickú ochranu. Varšava ponúkla Cimanovskej humanitárne víza.

24 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #protest #bielorusko #Alexandr Lukašenko
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy