Do boja o post francúzskej hlavy štátu vstúpili dve ženy

Starostka Paríža Anne Hidalgová a predstaviteľka krajnej pravice Marine Le Penová oficiálne ohlásili svoju kandidatúru v prezidentských voľbách, ktoré sa uskutočnia na jar 2022, informovala agentúra AP. Každá s nich by sa v prípade víťazstva stala prvou ženou vo funkcii prezidenta.

12.09.2021 18:04
Hidalgová, le penová Foto:
Starostka Paríža Anne Hidalgová a predstaviteľka krajnej pravice Marine Le Penová oficiálne ohlásili svoju kandidatúru na post francúzskeho prezidenta.
debata

Hidalgová svoju kandidatúru oznámila v meste Rouen na severe Francúzska. Táto členka francúzskej Socialistickej strany (PS) v nedeľu takisto odštartovala predvolebnú kampaň. Dcéra španielskych imigrantov Hidalgová je favoritkou na získanie nominácie Socialistickej strany, píše AP.

Predsedkyňa francúzskeho krajne pravicového Národného združenia (RN) Le Penová svoju kampaň začala v meste Fréjus na juhu krajiny.

Obe budú súperkami úradujúceho prezidenta Emmanuela Macrona. Ten svoju kandidatúru ešte neoznámil. Očakáva sa však, že tak urobí, píše AP.

barnier Čítajte viac O Elyzejský paláca zabojuje aj bývalý vyjednávač EÚ

Hidalgová sa narodila v roku 1959 v provincii Cádiz v španielskom autonómnom spoločenstve Andalúzia, napísal na svojej webovej stránke denník ABC. Jej rodina neskôr emigrovala do Francúzska. Hidalgová sa starostkou Paríža stala v roku 2014 ako prvá žena v histórii mesta. V roku 2020 ju obyvatelia zvolili po druhý raz.

Prezidentské voľby vo Francúzsku sa uskutočnia v apríli 2022. Prvé kolo je naplánované na 10. apríla a prípadné druhé 24. apríla.

Hidalgová má podľa posledných prieskumov medzi voličmi sedem až deväť percentnú podporu. Úradujúci prezident Macron a Le Penová majú podporu na úrovni 24 až 25 percent, píše ABC.

debata chyba
Viac na túto tému: #francúzske prezidentské voľby