Mohutný obrat: SPOLU porazilo Babiša a vyhralo voľby o 35-tisíc hlasov

Víťazom volieb do českej Poslaneckej snemovne sa stala trochu prekvapujúco pravicová koalícia SPOLU, ktorá tesne predstihla hnutie ANO doterajšieho premiéra Andreja Babiša.

09.10.2021 15:00 , aktualizované: 21:34
ČR voľbyČR21 parlamentné voľby výsledky víťaz Foto: ,
Líder koalície SPOLU Petr Fiala (uprostred) ukazuje znak víťazstva po parlamentných voľbách.
debata (562)

SPOLU na druhé miesto ANO odsunulo počas sčítavania posledných dvoch percent hlasov. Hnutie ANO bolo na prvom mieste od začiatku zverejňovania výsledkov. Vyplýva to z oficiálnych údajov zverejňovaných Českým štatistickým úradom.

Podľa údajov štatistov koalícia SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) zvíťazila so ziskom 27,78 percenta hlasov (1 492 581 hlasov). Sčítaných je 99,97 % okrskov.

Najvyššia účasť od roku 1998

Hnutie ANO je na druhom mieste so ziskom 27,25 % (1 457 753 hlasov), na treťom je zoskupenie PIRSTAN (Česká pirátska strana a Starostovia a nezávislí) so ziskom 15,6 % (838 362 hlasov) a štvrtá je strana SPD, ktorá získala 9,56 percenta hlasov (513 785).

V absolútnych číslach SPOLU Babišovo hnutie porazilo o takmer 35-tisíc hlasov.

Volebná účasť dosiahla 65,42 percenta. Pred štyrmi rokmi prišlo k urnám 60,84 % oprávnených voličov. Tohtoročná účasť je najvyššia od roku 1998, keď svoj hlas vo voľbách odovzdalo 74 % voličov.

Podľa prepočtov ČT24 ANO získa 72 kresiel, ODS 34 mandátov, STAN 33, KDU-ČSL 23, SPD 20, TOP09 14 a Piráti budú mať 4 poslancov. SPOLU tak bude disponovať dohromady 71 hlasmi a PIRSTAN 37.

My sme zmena

Predseda ODS a volebný líder SPOLU Petr Fiala avizoval rokovania o vytvorení vlády s koalíciou Piráti s Starostovia, a to do 24 hodín.

„Toto je zmena, my sme zmena, vy ste zmena,“ uviedol vo svojom príhovore Fiala s tým, že výsledky volieb sú jednoznačné a parlamentnú väčšinu nemôže ignorovať ani prezident Miloš Zeman. Ten povedal, že zostavením vlády poverí víťaza volieb, za ktorého však nebude považovať žiadnu koalíciu, pretože tie sú podľa jeho tvrdenia podvodom na voličoch.

Babiš: Skvelý výsledok

Babiš označil volebný výsledok svojho hnutia za skvelý po „špinavej kampani“ voči nemu. ANO podľa jeho slov po prieskumoch nečakalo takýto výsledok, no ani to, že napokon prehrá.

Babiš na tlačovej konferencii gratuloval lídrovi SPOLU Petrovi Fialovi k víťazstvu. Zdôraznil súčasne, že ANO bude stranou s najvyšším počtom poslancov, pričom koalície označil za podvod voči voličom.

Babiš doplnil, že ANO išlo do volieb s maximálnym nasadením, proti nemu však stálo päť strán – z koalícií SPOLU a Piráti a Starostovia -, ktoré mali podľa neho jediný program: „Odstrániť Babiša.“

„Uvidíme, ako sa prezident (Miloš) Zeman rozhodne, či ma poverí alebo nepoverí zostavením vlády,“ povedal Babiš s tým, že rozhovory sa začnú v stredu.

Prezident Miloš Zeman cez svojho hovorcu Jiřího Ovčáčka odkázal, že k výsledku volieb sa vyjadrí v nedeľu. Takisto na zámku v Lánoch príjme o 11:00 dosluhujúceho premiéra Babiša. Schôdzka s Babišom podľa hovorcu bola vopred plánovaná, hoci nebolo jasné, či bude možná vzhľadom na prezidentov zdravotný stav, pre ktorý Zeman zrušil účasť v nedeľňajšej povolebnej televíznej diskusii.

Fiala ako líder víťaznej koalície ale nemá zostavovanie vlády ako prvý v poradí isté. Zeman ešte v júni totiž uviedol, že zostavením kabinetu poverí víťaza volieb, za ktorého však nebude považovať žiadnu koalíciu, pretože tie sú podľa jeho tvrdenia podvodom na voličoch.

Rokovania už v sobotu

Líder PIRSTAN-u Ivan Bartoš po príchode do jej volebného štábu vyjadril presvedčenie, že demokratická opozícia uspeje a jeho subjekt bude zostavovať vládu s koalíciou SPOLU. „Budeme spolu rokovať ešte dnes,“ povedal novinárom.

Do snemovne na po prvýkrát od roku 1945 nedostane Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM). Prah potrebný pre vstup do dolnej komory parlamentu bol aspoň päť percent získaných hlasov. Komunisti podľa priebežných výsledkov presvedčili len 3,6 % voličov.

České parlamentné voľby Čítajte viac Česi si vyberali poslancov. Rekordný záujem o hlasovanie bol v zahraničí

Výsledok volieb je debaklom aj pre Českú stranu sociálnodemokra­tickú (ČSSD). Stálica českej politickej scény pohorela, pretože získala 4,65 % hlasov. Sociálni demokrati, ktorí tvoria súčasť dosluhujúcej menšinovej vlády, vypadnú zo snemovne po prvýkrát od roku 1992. (Vo voľbách pred štyrmi rokmi dostali 7,27 % hlasov. Už vtedy bol pád, lebo volebný zisk ČSSD v roku 2013 bol 20,45 %, čo sociálnej demokracii umožnilo zostaviť vládu.)

Lídri rezignovali

Šéfovia oboch strán už avizovali rezignáciu. Predseda ČSSD Jan Hamáček, ktorý bol v doterajšej vláde premiéra Babiša vicepremiérom a ministrom vnútra, na tlačovej konferencii povedal, že z postu rezignuje 25. októbra.

Strana podľa Hamáčkových slov pod jeho vedením nesplnila cieľ prejsť do Poslaneckej snemovne. „Naši občania si na najbližšie štyri roky vybrali pravicovú vládu,“ povedal Hamáček. Dodal, že ČSSD zaplatila volebných výsledkom časť ceny za účasť v doterajšej vláde. Strana podľa neho túto „skúšku“ prežije a praje jej, aby pod novým vedením chytila druhý dych. Svojho nástupcu nebude odporúčať.

Odstúpenie zo straníckych postov oznámili v sobotu večer aj členovia vedenia KSČM vrátane predsedu Vojtěcha Filipa, ktorý výsledok volieb označil za zdrvujúcu porážku. Riadením strany poverili Petra Šimůnka a Václava Orta, informuje spravodajská stanica Českej televízie (ČT24).

Do snemovne sa nedostane ani nové hnutie Prísaha, ktoré malo ustanovujúci snem len v júni tohto roku. Hnutie bývalého elitného policajta Róberta Šlachtu zatiaľ získalo 4,71 % hlasov.

Na Slovensku vyhralo SPOLU

Českí občania, ktorí vo voľbách hlasovali v Bratislave, odovzdali najviac hlasov (165) koalícii SPOLU. Na druhom mieste skončila koalícia Piráti a Starostovia so 132 hlasmi a na treťom hnutie ANO s 57 hlasmi. Pre TASR to uviedla Hana Jelínková z českého veľvyslanectva v Bratislave.

zväčšiť Na snímke veľvyslanectvo Českej republiky na... Foto: TASR
voľby Na snímke veľvyslanectvo Českej republiky na Slovensku počas volieb do Poslaneckej snemovne 8. októbra 2021 v Bratislave.

Na Slovensku bolo odovzdaných dokopy 408 platných hlasov. Celkovo v priestoroch Veľvyslanectva ČR v Bratislave hlasovalo 412 voličov, pričom štyri hlasy neboli platné. „V piatok prišlo približne 300 voličov, zvyšok v sobotu,“ priblížila Jelínková.

Ako štvrté sa umiestnilo občianske hnutie Prísaha, ktoré získalo 12 hlasov, nasleduje Česká strana sociálnodemokra­tická (ČSSD) s 11 hlasmi, rovnako po osem hlasov získalo hnutie Sloboda a priama demokracia (SPD) a Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM). Po šesť hlasov získalo hnutie Trikolóra Slobodní Súkromníci a strana Voľný blok. Strana zelených získala tri hlasy a po jednom hlase získalo Hnutie Pramene, Aliancia národných síl, Koruna Česká a Otvorme Česko normálnemu životu.

Ako by mohla vyzerať vláda?

Babiš síce má šancu naďalej riadiť vládu, ale bude mať problém zostaviť ju. Pred voľbami lídri Pirátov a STAN i Spolu dávali jasne najavo, že s jeho hnutím si nevedia predstaviť koaličnú spoluprácu.

Babiš už nemôže rátať s účasťou sociálnej demokracie vo vláde. Do úvahy prichádza možnosť, že ANO vytvorí jednofarebnú menšinovú vládu. Fungovala by na základe tichej podpory okamurovcov. Lenže SPD sa ako krajne pravicová strana správa v niektorých oblastiach až neúnosne extrémne.

Ďalšia vec je, že aké podmienky by si táto strana stanovila, aby bola ochotná tolerovať Babišovu menšinovú vládu. Okamura napríklad žiada vypísanie referenda o zotrvaní Česka v Európskej únii.

Miloš Zeman, český prezident Čítajte viac Prezident v ohrození? Čo sa deje s Milošom Zemanom?

Otáznik sa volá Zeman

Česko bude mať jeden povolebný problém na Pražskom hrade. Vlastne na zámku v Lánoch, pretože tam sa teraz nachádza prezident Miloš Zeman, odkedy ho prepustili z nemocnice.

Ľudia zo Zemanovho najbližšieho okolia tvrdia, že je stále schopný vykonávať právomoci hlavy štátu, ale informácie sú znepokojujúce. Jeho hovorca Jiří Ovčáček povedal, že je možné, že sa odloží stretnutie Zemana s Babišom, ktoré sa naplánovalo na túto nedeľu o 18. hodine. Ovčáček priznal, že prezident je chorý, ale o podrobnostiach sa nezmienil. Zeman má po voľbách dôležitú úlohu, pretože hlava štátu odovzdáva poverenie k zostaveniu vlády.

562 debata chyba
Viac na túto tému: #Andrej Babiš #ANO #parlamentné voľby v Česku