Sopka na La Palme stále chrlí lávu, evakuovali ďalších 700 ľudí

Úrady na španielskom ostrove La Palma opäť evakuovali viac ako 700 ľudí. K ich domovom sa totiž približovala láva vytekajúca zo sopky Cumbre Vieja, informovala agentúra Reuters.

12.10.2021 18:01
la palma, láva Foto:
Láva vytekajúca zo sopky Cumbre Vieja na ostrove La Palma.
3

„Boli sme nútení evakuovať ďalšiu oblasť. Láva sa približuje pomaly. Ľudia by mali mať čas na to, aby si vzali doklady, osobné veci a čokoľvek cenné,“ uviedol Miguel Ángel Morcuende, technický riaditeľ úradu pre núdzové plánovanie v prípade sopečnej činnosti (Pevolca).

Podľa agentúry Reuters úrady evakuovali 700 až 800 obyvateľov z mestečka La Laguna.

V utorok okrem toho miestne úrady tiež zrušili zákaz vychádzania, ktorý nariadili z dôvodu silného zadymenia približne 3000 obyvateľom dvoch obcí.

64 otrasov

Letisko na ostrove ostáva otvorené. V utorok však zrušili 11 letov, pričom mnoho ďalších pre sopečnú aktivitu meškalo.

Na ostrove tiež v priebehu utorok zaevidovali 64 seizmických otrasov, najsilnejší mal magnitúdu 4,1.

Sopka La Cumbre Vieja sa rozprestiera na južnom hrebeni ostrova La Palma, kde žije asi 85 000 obyvateľov. K jej erupcii došlo 19. septembra. Sopka vychrlila sopečný popol a lávu, ktorá po svahu pomaly stekala k pobrežiu a následne začala vtekať aj do vôd Atlantického oceánu.

la palma, sopka Čítajte viac Zo sopky na La Palme padali kusy lávy o veľkosti domov

Od výbuchu zo zmieneného dňa sa na vulkáne vytvorilo viacero trhlín. V soboru sa opäť zrútila časť kráteru sopky, čo spôsobilo vznik novej lávovej rieky tečúcej smerom k moru, ktorá zničila zostávajúce domov v meste Todoque, ako aj priľahlé avokádové a banánové plantáže.

Sopka od výbuchu zničila už takmer 1200 budov a 600 hektárov pôdy. Úrady evakuovali približne 6700 ľudí. Obete na životoch ani zranených si však zatiaľ erupcia vďaka včasnej evakuácii nevyžiadala.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
3 debata chyba
Viac na túto tému: #Španielsko #sopka #La Palma