„Hovoríme o zachovaní stability krajín a inštitúcií, ktoré sme roky budovali, o zachovaní ušľachtilých cieľov, ktoré sme dosiahli. Katastrofický scenár by spustil masívne toky ľudí,“ upozorňuje pre britské noviny The Observer Patricia Espinosová, šéfka sekretariátu OSN pre zmenu klímy. „Neostáva veľa času,“ hovorí generálny tajomník OSN António Guterres, pretože ľudstvo zatiaľ nesmeruje k záchrane, ale k záhube.
Čítajte viac Expert: Nemusíme byť ako Greta, ale každý z nás sa môže stať klimatickým aktivistomNeúspech rokovaní môže spustiť smrtonosnú kaskádu. Hrozil by kolaps ekosystémov aj samotnej civilizácie. „Znamenalo by to menej jedla, krízu potravinovej bezpečnosti. Veľa ľudí by bolo ponechaných napospas strašným situáciám,“ prízvukuje Espinosová. Malé ostrovné štáty by mohli zmiznúť pohltené oceánom. Ten mení zloženie, čo môže vyústiť do toho, že život, ako ho poznáme, prestane existovať.
"Dostali sme sa do momentu, že buď s klimatickými zmenami niečo urobíme, alebo boj s nimi prehráme,“ povedal v interview Pravdu americký politický ekonóm Alexander Gard-Murray. Samozrejme, že ohrozené sú aj klimatické pomery na Slovensku.
„Ak by sa otepľovanie zrýchľovalo súčasným tempom, už v polovici tohto storočia by bolo u nás v porovnaní so súčasným stavom teplejšie asi o 3 °C,“ varuje v rozhovore pre Pravdu slovenský klimatológ Pavel Matejovič.
Viac informácií k téme nájdete v prílohe Víkend papierového vydania denníka Pravda.
Boj proti klimatickej zmene a obnova globálnej ekonomiky po pandémii COVID-19 budú hlavnými témami dvojdňového summitu skupiny G20 v Ríme, ktorý sa začne v sobotu. Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval v piatok na lídrov najväčších svetových ekonomík, aby preukázali „viac ambícií a činov“ s cieľom dosiahnuť pokrok v plnení klimatických cieľov. Informovala o tom agentúra AFP.
Lídri G20 sa stretávajú v Ríme na prvom prezenčnom summite G20 od vypuknutia koronavírusovej pandémie. Hneď po jeho skončení sa v nedeľu v škótskom Glasgowe začne dvojtýždňový klimatický summit OSN. Šéf OSN považuje preto summit skupiny G20, ktorej krajiny produkujú až 80 percent globálnych emisií skleníkových plynov, za príležitosť dosiahnuť pokrok v ochrane klímy.
Ak lídri G20 svoje úsilie nezintenzívnia, podľa Guterresa hrozí, že klimatická konferencia zlyhá. Cieľom klimatického summitu COP26 je zaviazanie sa ku krokom potrebným na obmedzenie nárastu globálnej teploty o viac ako 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s hodnotám spred priemyselnej revolúcie. Taliansky premiér Mario Draghi vyzval G20, aby sa takisto zaviazala k tomuto najambicióznejšiemu cieľu stanovenému v parížskej klimatickej dohode z roku 2015.
Pred lídrami sú veľké výzvy
AFP pripomína, že nový plán Pekingu na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2060, ktorý bol pred summitom COP26 doručený OSN, nesplnil očakávania environmentalistov. Čína, ktorá produkuje viac ako štvrtinu všetkých emisií uhlíka na svete, čelí kritike, že obchádza výzvy na zastavenie výstavby nových uhoľných elektrární.
Brazílsky prezident Jair Bolsonaro zase vytrvalo žiada, aby jeho krajina dostávala zaplatené za to, že chráni svoju časť Amazónie. Tento najväčší dažďový prales na svete zohráva vďaka svojej schopnosti absorbovať emisie skleníkových plynov kľúčovú úlohu v boji proti klimatickej zmene.
Do talianskej metropoly pricestoval šéf Bieleho domu Joe Biden, prostredníctvom videospojenia sa na summite G20 zúčastnia ruský prezident Vladimir Putin i čínsky prezident Si Ťin-pching. Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa na summite zúčastní i so svojím pravdepodobným nástupcom, terajším ministrom financií Olafom Scholzom.
Summit sa koná mimo centra Ríma vzhľadom na násilné potýčky medzi políciou a demonštrantmi protestujúcimi proti zavedeniu covidpasov na pracoviskách, ktoré vypukli v októbri. Na bezpečnosť má dohliadať 5000 policajtov a vojakov, uviedlo talianske ministerstvo vnútra s tým, že sa očakáva viacero demonštrácií.