V Glasgowe protestovalo 100-tisíc ľudí, Thunbergová dala priestor iným

Desaťtisíce ľudí vyšli v sobotu do ulíc škótskeho mesta Glasgow, aby vyjadrili svoju frustráciu z prístupu vedúcich politikov ku klimatickej kríze, ktorý je podľa aktivistov príliš pomalý a nedostatočne ambiciózny. Informovala o tom britská verejnoprávna stanica BBC.

, 06.11.2021 17:02, aktualizované: 21:47
protest, glasgow Foto:
Tisíce ľudí sa zúčastnili 6. novembra 2021 na protestnom pochode v dejisku klimatickej konferencie OSN v škótskom Glasgowe.
debata (51)

Glasgowská polícia očakávala, že sa demonštrácie zúčastní približne 50 000 ľudí. Organizátori však napočítali viac než 100 000 účastníkov, ktorí prišli aj napriek daždivému počasiu, píše agentúra AFP.

V dave boli podľa agentúry Reuters vidieť nápisy ako „Kapitalizmus ničí planétu“, iné upozorňovali na problémy poľnohospodárov v dôsledku zmien klímy.

Pred davom mala mať pôvodne prejav aj švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová, nakoniec sa však rozhodla nevystúpiť, aj keď sa pochodu zúčastnila. Podľa informácií BBC dala Thunbergová priestor iným rečníkom vrátane ugandskej aktivistky Vanessy Nakateovej. Thunbergová totiž už rečnila na piatkovom proteste v Glasgowe, kde COP26 podrobila ostrej kritike.

Zablokovali most

„Lídri málokedy majú odvahu viesť. Je na občanoch, ľuďoch ako ja a vy, aby sme povstali a dožadovali sa činov. A keď to spravíme v dostatočne veľkom počte, naši lídri sa pohnú,“ povedala davu Nakateová.

Medzitým tiež v Glasgowe zasahovala polícia na ďalšom proteste, v rámci ktorého aktivisti zablokovali most. Účastníci sa navyše navzájom pripútali reťazou, ktorú policajti odstránili kliešťami a 21 ľudí zadržali.

Klimatický summit OSN (COP26) v Glasgowe sa koná od 31. októbra a potrvá do 12. novembra. Táto konferencia je považovaná za kľúčovú, lebo má stanoviť nové globálne ciele pre znižovanie emisií a obmedzenie tempa globálneho otepľovania.

Stále však existuje značná priepasť medzi opatreniami, ku ktorým sa krajiny zaviazali a tým, čo je potrebné pre udržanie nárastu globálnej priemernej teploty na hranici 1,5 stupňa Celzia oproti hodnotám spred priemyselnej revolúcie. Ak túto hranicu ľudstvo prekročí, podľa odborníkov dôjde k nezvratným klimatickým zmenám, ktoré môžu navždy poznačiť veľké časti planéty.

Thungergová Čítajte viac Záujem predstierate, budúcnosť vás nezaujíma, odkázala politikom do Glasgowa Greta

„Nie je žiadnym tajomstvom, že COP26 je prepadák. Už to nie je klimatická konferencia, je to celosvetový festival greenwashingu,“ vyhlásila Thunbergová v piatok, pričom použila pojem, ktorý sa používa na označenie falošného predstierania opatrení v prospech životného prostredia.

Po celom svete sa podľa BBC konalo v priebehu soboty približne 300 podobných demonštrácií – v Južnej Kórei, Indonézii, Holandsku, Francúzku, Belgicku, Írsku, Dánsku, Švajčiarsku, Turecku, Keni, Austrálii, Kanade a ďalších krajinách.

Radovan Geist Čítajte viac Glasgow: Cena za popieranie
51 debata chyba
Viac na túto tému: #protest #klimatická konferencia #COP26
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy