Čo čakali? Rusi na okupovaných územiach čelia odporu Ukrajincov

V mestách, ktoré obsadili ruské jednotky počas invázie na Ukrajinu, čelí Rusko odporu miestnych obyvateľov.

15.03.2022 10:21
ukrajina Foto:
Hasiči počas zásahu pri požiari bytového domu po ruskom raketovom útoku v Charkove, druhom najväčšom ukrajinskom meste, v pondelok 14. marca 2022.
debata (31)

Únosy či zadržanie zvolených zastupiteľov v okupovaných mestách a ich nahradenie prokremeľskými činiteľmi totiž narazili nielen na legislatívne prekážky, ale najmä na vzdor a protesty občanov daných miest. V utorok to uviedla spravodajská televízia CNN.

Televízia Sky News v utorok uviedla, že podľa britských tajných služieb sa takéto demonštrácie na podporu riadne zvolených predstaviteľov v posledných dňoch konali v Ruskom okupovaných mestách Cherson, Melitopol a Berďansk.

„Náš človek“ za uneseného starostu

Britské ministerstvo obrany uviedlo, že Rusko sa v meste Cherson môže pokúsiť usporiadať „referendum“, čo môže byť súčasť jeho plánov na legitimizáciu Chersonskej oblasti ako separatistickej republiky – podobnej ako už existujúce proruské republiky vyhlásené v Doneckej a Luhanskej oblasti.

Vojna na UA / Vojak / Pohreb / Smútok / Čítajte viac 20. deň: Rusko plánuje útok blízko hraníc SR. Moskva uvalila sankcie na Bidena, Blinkena či Clintonovú

Obe tieto entity na východe Ukrajiny boli Ruskom ešte pred jeho vpádom na Ukrajinu uznané ako nezávislé štáty. Západ tento krok Moskvy jednoznačne odmietol.

Televízia Sky News pripomenula, že Rusko dosadilo „svojho človeka“ – dovtedajšiu mestskú poslankyňu Halynu Danylčenkovú – na post primátora mesta Melitopol. Došlo k tomu po tom, ako neznáme osoby minulý piatok uniesli zvoleného primátora Ivana Fedorova, ktorého proruské orgány zadržiavajú na neznámom mieste a vyšetrujú ako osobu obvinenú z terorizmu.

Obeťou únosu sa stal minulú nedeľu aj primátor mesta Dniprorudne Jevhen Matvejev.

Cherson je Ukrajina

CNN dodala, že politický zápas, ktorý má zabrániť premene okupovaného mesta na odštiepeneckú proruskú republiku, sa odohráva aj v juhoukrajinskom meste Cherson.

Jeho zvolený primátor Ihor Kolychajev podľa CNN vyhlásil, že masové protesty ukazujú, že „Cherson je Ukrajina“. V rozhovore tiež trval na tom, že má kontrolu nad mestom.

„Mesto žije v normálnom režime, mestská rada pracuje, všetci poslanci sú v práci, všetky zariadenia sú v prevádzke. Na radnici veje zástava. Cherson je Ukrajina,“ vyhlásil.

Cherson je okupovaný ruskými silami od 3. marca. V posledných dňoch najmenej jeden predstaviteľ chersonskej regionálnej rady varoval, že okupačné sily sa pokúšajú položiť základy pre vyhlásenie tzv. „Chersonskej ľudovej republiky“.

31 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Ukrajina #vojna na Ukrajine