Šanghajské zdravotníctvo je pre covid na "pokraji zrútenia"

Zdravotníctvo v najľudnatejšom čínskom meste Šanghaj sa nachádza na "pokraji zrútenia" v dôsledku prepuknutia nákazy nového koronavírusu.

31.03.2022 12:36
šanghaj Foto:
Rezident prechádza okolo zatvorených obchodov v čínskom Šanghaji v stredu 30. marca 2022. Keďže milióny obyvateľov mesta stoja v rade na testy na koronavírus v uzavretej metropole, úrady sľubujú obchodníkom zníženie daní a udržanie ich prevádzkok.
debata (8)

Vo štvrtok to pre čínske noviny Global Times povedal nemenovaný predstaviteľ miestnych zdravotníkov.

Vo východnej polovici Šanghaja Pchu-tung začal v pondelok najrozsiahlejší lockdown v Číne od roku 2019. Skončiť sa má v piatok, kedy sa mal začať v staršej časť mesta Pchu-si, ležiacej západne od rieky Chuang-pchu. Úrady však v tejto časti mesta začali uzatvárať niektoré oblasti už v stredu z dôvodu zhoršujúcej sa situácie.

Obyvatelia Šanghaja sú počas lockdownu povinní zostať doma a musia podstúpiť dva testy na ochorenie COVID-19. Zatvorené sú všetky obchody a služby, ktoré nepatria do kritickej infraštruktúry, a nepremáva ani mestská hromadná doprava.

covid Čítajte viac Čínske úrady pre covid na niekoľko dní uzavrú Šanghaj

Tajomník výboru Komunistickej strany Číny v Šanghaji Li Čchiang povedal, že je potrebné rozšíriť testovacie kapacity a pokročiť s výstavbou zariadení na izoláciu pacientov. Vo východnej časti mesta čoskoro otvoria karanténne zariadenie s 15 000 lôžkami pre ľudí s miernymi príznakmi alebo bezpríznakových obyvateľov.

Šanghaj s približne 26 miliónmi obyvateľov zaznamenal tento mesiac približne 20 000 prípadov nákazy koronavírusom, uvádza agentúra DPA.

Čína v súčasnosti vplyvom šírenia variantu omikron zaznamenáva svoju najhoršiu vlnu nákazy. Podľa agentúry AFP sú súčasné čínske počty v celosvetovom kontexte zanedbateľné, avšak v krajine sa naďalej držia stratégie nulovej tolerancie covidu.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #Šanghaj #koronavírus