Satelitné snímky ukazujú, že Rusi o vraždení v Buči klamú

Satelitné zábery z marca, ktoré má Nemecko k dispozícii, poskytujú závažné dôkazy odporujúce tvrdeniam Ruska, že jeho sily neboli zapojené do zabíjania civilistov ukrajinskom v meste Buča. Novinárom to povedal hovorca nemeckej vlády Steffen Hebestreit.

06.04.2022 19:02
buča Foto:
Satelitná snímka zo štvrtka 31. marca 2022 od spoločnosti Maxar Technologies zobrazuje centrum mesta Buča s kostolom svätého Ondreja v strede a miestom, kde sa nachádza masový hrob civilov zabitých zrejme ruskými jednotkami.

Berlín na základe vyhodnotenia satelitných snímok z 10. až 18. marca dospel k záveru, že ruské tvrdenia o tom, že zábery usmrtených civilistov boli zinscenované a že oni za vraždy nie sú zodpovední, „nie sú podľa nášho názoru obhájiteľné“.

„Spoľahlivé dôkazy ukazujú, že ruské bojové a bezpečnostné sily boli nasadené v tejto oblasti od 7. do 30. marca,“ priblížil hovorca. „Boli zapojení do vypočúvania zajatcov, ktorí boli neskôr popravení. Toto sú informácie, ktoré máme,“ dodal.

Telá mŕtvych ľudí v uliciach Buče, ktorých fotografie boli zverejnené počas uplynulého víkendu, museli podľa Berlína ležať v meste už najmenej od 10. marca.

Hebestreit uviedol, že „cielené zabíjanie zo strany ruských ozbrojených síl je dôkazom, že ruský prezident a vrchný veliteľ (Vladimir) Putin prinajmenšom potichu odsúhlasil porušovanie ľudských práv a vojnové zločiny“.

Na otázku, či dané zábery pochádzali od spojencov alebo z mediálnych zdrojov, Hebestreit odpovedal, že informácie o „pôvode či vyhodnotení spravodajských záležitostí“ vláda neposkytuje.

Buča, vojna na Ukrajine Čítajte viac 42. deň: Toto nie je Aleppo, toto je nový Osvienčim, povedal starosta Mariupoľa
chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #Rusko #vojna na Ukrajine #Buča
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy