Bielorusko rozmiestnilo špeciálne jednotky na hraniciach v blízkosti Ukrajiny

Bielorusko rozmiestnilo špeciálne operačné jednotky v troch oblastiach v blízkosti svojich hraníc s Ukrajinou. Oznámil to v utorok náčelník bieloruského generálneho štábu Viktor Gulevič.

10.05.2022 18:42
Alexander Lukašenko Foto: ,
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko
debata (1)

Oznámenie o rozmiestnení síl prišlo krátko po tom, ako autoritársky prezident Alexandr Lukašenko hovoril o úlohe rakiet ruskej výroby pri posilňovaní obrany krajiny. „Spojené štáty a ich spojenci pokračujú v budovaní svojej vojenskej prítomnosti na štátnych hraniciach Bieloruskej republiky,“ vyhlásil Gulevič.

„Toto zoskupenie sa za uplynulých šesť mesiacov viac ako zdvojnásobilo v kvantite aj kvalite,“ dodal generál bez poskytnutia dôkazov. Zároveň dodal, že armáda z tohto dôvodu rozmiestňuje protivzdušnú obranu, delostrelectvo a raketové jednotky na cvičenia na západe Bieloruska.

Minsk sa už mesiace sťažuje, že štáty Severoatlantickej aliancie (NATO) zhromažďujú vojakov v blízkosti bieloruských hraníc. Poľsko, Litva a Lotyšsko v reakcii na tvrdenia Bieloruska zvýšili počet aj intenzitu vojenských cvičení.

Minsk, ktorý je blízkym spojencom Moskvy, v marci vyhlásil, že jeho ozbrojené sily sa nezúčastňujú na ruskej „špeciálnej operácii“ na Ukrajine. Krajina však podľa Reuters „poslúžila ako odrazový mostík“ pre Rusko na vyslanie tisícov vojakov.

Bieloruský prezident Lukašenko v utorok uviedol, že Moskva súhlasila s tým, že pomôže Minsku vyrábať rakety podobné typu Iskander, ktoré Rusi používajú na Ukrajine, a že chce, aby Bielorusko pokračovalo v používaní raketových systémov S-300 a S-400.

„Sme realisti, chápeme, že NATO nedokážeme poraziť. Môžeme však spôsobiť škody najmä tým územiam, z ktorých na nás budú útočiť,“ povedal Lukašenko. Prezident ešte v pondelok obvinil Západ z toho, že je vo vojne s Ruskom. Lukašenko zároveň obvinil „západné elity“ z vyzdvihovania nacizmu.

Lukašenko Čítajte viac Lukašenko: Západ podporuje nacistické myšlienky Kyjeva
1 debata chyba
Viac na túto tému: #bielorusko #Ukrajina
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy