Irán zadržal dvojicu Francúzov, viní ich z podvratnej činnosti

Občania európskych krajín, ktorých zadržanie Irán oznámil v stredu, sú francúzskymi štátnymi príslušníkmi. Uviedlo to vo štvrtok francúzske ministerstvo zahraničných vecí, ktoré súčasne vyzvalo na ich okamžité prepustenie, informovala agentúra AFP.

11.05.2022 12:17 , aktualizované: 12.05.2022 14:55
debata

Rezort francúzskej diplomacie ďalej informoval, že francúzsky veľvyslanec v Teheráne sa usiluje získať konzulárny prístup k zadržaným osobám. Okrem toho si ministerstvo predvolalo aj iránskeho veľvyslanca v Paríži.

O zadržaní dvoch občanov európskych krajín za ich „úlohu pri organizovaní nepokojov“ v Iránskej islamskej republike informovalo iránske ministerstvo tajných služieb v stredu.

Najať ich mali tajní

Podľa tvrdenia Iránu si túto dvojicu najala tajná služba nešpecifikovanej európskej krajiny, pričom mali pôsobiť ako zahraniční agenti.

Ľudskoprávni aktivisti sa podľa agentúry AFP domnievajú, že zadržanie dvojice francúzskych občanov je ďalším prejavom politiky Iránu, ktorý sa „zámerným braním rukojemníkov“ snaží vynútiť si ústupky od Západu.

Irán síce nedávno prepustil na slobodu dvoch Britov s iránskym občianstvom – Nazanin Zaghariovú-Ratcliffeovú a Anoosheha Ashooriho -, ale podľa odhadov je v Iráne naďalej zadržiavaných najmenej tucet občanov západných štátov.

väzeň, väzenie, mreže Čítajte viac Známu aktivistku odsúdili v Iráne na osem rokov väzenia a 70 rán bičom

Patrí medzi nich aj švédsky lekár iránskeho pôvodu Ahmad Rezá Džaláli, ktorý bol v roku 2017 odsúdený na trest smrti na základe obvinení zo špionáže pre Izrael. Iránske médiá informovali, že jeho poprava má byť vykonaná do 21. mája.

debata chyba
Viac na túto tému: #demonštrácie #zatknutie #nepokoje #Irán