Po chladničkách či práčkach Rusi z Ukrajiny ukradli loď naloženú obilím

Ruskú obchodnú loď naloženú obilím ukradnutým na Ukrajine vrátili najmenej z jedného stredomorského prístavu a v súčasnosti sa nachádza v sýrskej Lázikíji, vyplýva z vyjadrení ukrajinských predstaviteľov a prepravných zdrojov. Informuje stanica CNN, ktorá loď identifikovala ako prepravcu hromadného nákladu Matros Pozinič.

12.05.2022 17:10
obilie, loď Foto: ,
Satelitná snímka ukazuje loď Matros Pozinič plávajúcu pod ruskou vlajkou (v strede) vo vnútri prístavu Lázikíja v Sýrii v utorok 10. mája 2022. Predpokladá sa, že loď nesie ukradnuté ukrajinské obilie.
debata (332)

Loď ešte 27. apríla zdvihla kotvy pri pobreží Krymského polostrova a vypla svoj transpondér. Na druhý deň bola na základe fotografií a satelitných snímok videná v hlavnom krymskom prístavnom meste Sevastopoľ.

Plavidlo Matros Pozinič je jednou z troch lodí, ktorá sa podieľa na obchodovaní s kradnutým obilím, vyplýva podľa CNN z prieskumu otvorených zdrojov a tvrdení ukrajinských predstaviteľov.

Tisíce ton kamiónmi na Krym

Krym, ktorý v roku 2014 anektovalo Rusko, produkuje málo pšenice z dôvodu nedostatočného zavlažovania. Ukrajinské regióny na severe, okupované ruskými silami od začiatku marca, však produkujú každý rok milióny ton obilia. Ukrajinskí predstavitelia tvrdia, že tisíce ton sa teraz vozia kamiónmi na Krym.

Kateryna Jaresková, novinárka z projektu SeaKrime ukrajinskej online publikácie Myrotvorec, pre CNN uviedla, že projekt zaznamenal prudký nárast exportu obilia zo Sevastopoľa na približne 100 000 ton v marci aj apríli.

Zo Sevastopoľa podľa satelitných snímok a údajov o trase, ktoré preskúmala CNN, prekonala loď Matros Pozinič Bosporský prieliv a dostala sa do egyptského prístavu Alexandria. Podľa ukrajinských predstaviteľov na ňu naložili takmer 30 000 ton ukrajinskej pšenice.

Už 400-tisíc ton

Ukrajinci však boli o krok vpred, uvádza spravodajská stanica. Egypt podľa predstaviteľov včas varovali, že obilie je kradnuté, a zásielka bola vrátená. Plavidlo smerovalo do libanonskej metropoly Bejrút, avšak s rovnakým výsledkom.

Loď si opätovne zapla svoj transpondér 5. mája, satelitné snímky spoločností Maxar Technologies a Tankertrackers.com však preukázali, že sa plavila do sýrskeho prístavu Lázikíja, píše CNN.

Ukrajinské ministerstvo obrany odhaduje, že od začiatku ruskej invázie bolo z Ukrajiny ukradnutých a odvezených najmenej 400 000 ton obilia.

Zelenskyj Čítajte viac Zelenskyj: Kedysi snívali o Paríži, dnes je snom Rusov záchod z Ukrajiny a smrť
332 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Sýria #Krym #vojna na Ukrajine