Irak zasiahla ďalšia piesočná búrka; zatvorené sú letiská i verejné inštitúcie

Irak zasiahla v pondelok ďalšia piesočná búrka, v dôsledku čoho boli miestni predstavitelia nútení zatvoriť letiská i verejné inštitúcie.

23.05.2022 11:52
Piesočná búrka / Irak / Bagdad / Foto: ,
Ľudia v irackom meste Bagdad počas piesočnej búrky 23. mája 2022
debata

Iracký premiér Mustafá Kázimí nariadil prerušenie činnosti všetkých verených inštitúcií s výnimkou zdravotníckych zariadení a bezpečnostných agentúr. Miestne orgány uzatvorili aj medzinárodné letiská v Bagdade, Arbíle a Nadžafe.

Počas posledných dvoch piesočných búrok, ktoré Irak zasiahli, prišla o život jedna osoba a ďalších takmer 10-tisíc muselo v súvislosti s dýchacími problémami vyhľadať lekársku pomoc.

Irán je jednou z piatich krajín, ktoré sú najviac náchylné na zmenu klímy a dezertifikáciu, čiže postupnú premenu krajiny na púštnu či polopúštnu oblasť. Iracké ministerstvo životného prostredia upozorňuje, že v najbližších dvoch desaťročiach by mohla táto blízkovýchodná krajina čeliť piesočným búrkam až 272 dní v roku, pričom do roku 2050 by ich počet mohol narásť nad 300.

V posledných týždňoch zasiahla Irak piesočná búrka najmenej raz týždenne, čo je podľa irackých úradov bezprecedentná situácia. Pondelková búrka bola pritom už v poradí deviatou piesočnou búrkou, ktorá od polovice apríla Irak zasiahla.

Piesočná búrka Čítajte viac Piesočná búrka si vyžiadala sedem obetí v Sýrii a tisícky hospitalizovaných v Iraku
debata chyba
Viac na túto tému: #Irak #piesočná búrka
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy