Zelenskyj: Víťazstvo musí byť dosiahnuté na bojisku, chceme získať späť celé okupované územie

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok uviedol, že víťazstvo vo vojne na Ukrajine musí byť dosiahnuté na bojisku a cieľom jeho krajiny je získať späť kontrolu nad všetkými ukrajinskými územiami, ktoré v súčasnosti okupuje Rusko.

07.06.2022 16:45
Volodymyr Zelenskyj Foto: ,
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (druhý zľava) počas návštevy armádneho velenia neďaleko frontovej línie v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny 5. júna 2022
debata (23)

„Stratili sme už príliš veľa ľudí na to, aby sme jednoducho postúpili naše územie (Rusku),“ uviedol Zelenskyj na konferencii, ktorú zorganizoval denník Financial Times. Zároveň dodal, že patová situácia na bojisku pre Kyjev nepredstavuje prijateľnú možnosť.

Ukrajina by podľa Zelenského vytlačením ruských vojsk z oblastí, ktorých sa zmocnili po 24. februári, dosiahla „vážne dočasné víťazstvo“. Hlavným cieľom Kyjeva je však stále získať späť kontrolu nad celým ukrajinským územím.

„Musíme dosiahnuť úplnú deokupáciu nášho celého územia,“ vyhlásil Zelenskyj. Kyjev predtým uviedol, že Rusko v súčasnosti okupuje asi 20 percent ukrajinského územia vrátane polostrova Krym a častí Donbasu, ktoré Rusko dobylo ešte v roku 2014.

Dmytro Kuleba Čítajte viac Kuleba: Ukrajina zmenila svoje vojnové ciele, chce oslobodiť celú krajinu

Víťazstvo musí byť podľa Zelenského dosiahnuté na bojisku. Ukrajinský prezident však trvá na tom, že je stále otvorený aj mierovým rokovaniam s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

„Nikoho neponížime, budeme odpovedať prívetivo,“ uviedol Zelenskyj, ktorý tak reagoval na vyjadrenia francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Ten nedávno povedal, že Rusko by nemalo byť ponižované, aby v deň ukončenia bojov bolo možné dosiahnuť aj diplomatické riešenie konfliktu.

Ukrajina dúfa, že jej pomôžu Rusko premôcť dodávky zbraní s dlhým dosahom zo Západu. Ide predovšetkým o raketové systémy HIMARS zo Spojených štátov a raketomety M270, ktoré Ukrajine prisľúbila Británia. Zelenskyj na konferencii tiež uviedol, že je rád, že britský premiér Boris Johnson, jeden z najstálejších spojencov Kyjeva, uspel v pondelňajšom hlasovaní o dôvere.

23 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #Volodymyr Zelenskyj
Flowers