Scholz varoval pred rozdelením sveta na dva bloky. Podľa kancelára ide o Putinovu pascu

Nemecký kancelár Olaf Scholz v pondelok varoval pred rozdelením sveta na dva bloky v dôsledku vojny na Ukrajine. Podľa neho ide o pascu, ktorú nastražil ruský prezident Vladimir Putin.

27.06.2022 11:05
Olaf Scholz Foto: ,
Nemecký kancelár Olaf Scholz
debata (82)

Šéf spolkovej vlády to uviedol na okraj summitu skupiny G7 v exkluzívnom rozhovore pre televíznu stanicu ZDF.

„Nemali by sme padnúť do pasce nastraženej ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorý tvrdí, že svet je rozdelený na globálny Západ – t. j. G7 a ich priateľov na severe – a všetkých ostatných. To nie je pravda,“ uviedol kancelár vo vysielaní ZDF.

Scholz dodal, že aj z tohto dôvodu boli na summit G7 pozvané krajiny ako a Argentína, India, Indonézia, Juhoafrická republika či Senegal. Scholz povedal, že je dôležité diskutovať s týmito krajinami.

„Treba prejaviť solidaritu, pretože ruská útočná vojna má dôsledky pre celý svet,“ uviedol Scholz. V tomto kontexte spomenul dôležitosť vytvárania nových energetických partnerstiev.

Skupina G7 zahŕňa okrem Nemecka a Spojených štátov aj Britániu, Francúzsko, Japonsko, Kanadu a Taliansko. Skupina bola založená v roku 1975 v dôsledku globálnej hospodárskej krízy ako skupina najsilnejších priemyselných krajín. Podľa agentúry DPA je G7 v súčasnosti vnímaná aj ako spoločenstvo vyspelých demokracií, ktoré vyznávajú hodnoty slobody a práv občanov.

biden, scholz Čítajte viac V Alpách rokujú najmocnejší sveta. Rusku siahnu na zlato. Zastropujú aj ropu?
82 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimir Putin #Olaf Scholz