Doteraz majú sily rýchlej reakcie cez 40-tisíc vojakov, podľa šéfa aliancie však prejdú premenou, ktorá povedie k výraznému navýšeniu počtu jednotiek schopných rýchleho premiestnenia do miesta konfliktu.
NATO chce týmto spôsobom najmä dlhodobo posilniť ochranu svojho východného krídla, kde po ruskej invázii na Ukrajinu vzrástli obavy z možnej ďalšej agresie Moskvy.

VIDEO: Čo je NATO, ako funguje a ako pomáha?
Video vzniklo v spolupráci s Mall.tv.Obranná organizácia už počas jari rozhodla o vzniku štyroch bojových skupín umiestnených na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a v Bulharsku. Teraz chce v rámci dlhodobejších plánov vytvoriť jednotky, ktoré budú priamo určené na nasadenie v konkrétnom regióne, kam budú pravidelne vyrážať k cvičeniam.
„Tieto jednotky budú cvičiť spolu s domácimi obrannými oddielmi. A zvyknú si tak na miestny terén, vybavenie a naše nové, vopred umiestnené zásoby (techniky),“ vyhlásil dnes Stoltenberg. Týmto spôsobom by podľa plánov NATO mohli fungovať napríklad nemecké jednotky v Litve či britské v Estónsku. Aliancia chce do miest ich nasadenia dlhodobo umiestniť časť vojenskej techniky, aby predišla zbytočne zdĺhavým presunom.
Prezidenti a premiéri by na summite mali podporiť vytvorenie týchto jednotiek, ich konkrétnu podobu budú jednotlivé krajiny dolaďovať neskôr.