Vyplýva to zo Svetového mierového indexu (GPI), ktorý zverejnil britský Inštitút pre hospodárstvo a mier (IEP). Slovensko si v rebríčku polepšilo o päť priečok a uzatvára prvú dvadsiatku. Najmierumilovnejšou krajinou zostáva Island, na opačnom konci rebríčka je opäť Afganistan.
Celosvetový index sa mierne zhoršil, a to už po jedenásty raz počas posledných 14 rokov. Až 90 hodnotených krajín dosiahlo lepší výsledok, ďalších 71 si ale pohoršilo a pri dvoch zostala situácia stabilná. Podľa IEP krajiny majú tendenciu sa zhoršovať oveľa rýchlejšie ako zlepšovať.
Dominuje Európa
Po Islande zaujímajú najvyššie priečky Nový Zéland, Írsko, Dánsko a Rakúsko. Úplne na chvoste sú okrem Afganistanu aj Jemen, Sýria, Rusko a Južný Sudán.
Najmierumilovnejšou oblasťou zostáva Európa, ktorá má medzi prvými desiatimi krajinami hneď sedem zástupcov.

Najväčší regionálny prepad zaznamenalo Rusko a Eurázia, nasledované Severnou Amerikou. Kvôli ruskej invázii na Ukrajinu vzrástol počet obetí vojnových konfliktov, zhoršili sa aj ukazovatele ako je počet utečencov či vnútorne vysídlených osôb, politická nestabilita a politický teror. Konflikt na Ukrajine mal bezprostredné dôsledky aj mimo regiónu Ruska a Eurázie, najmä na ukazovateľ vzťahov so susednými krajinami, ktorý zaznamenal prudké zhoršenie.
Od roku 2008, kedy je index zostavovaný, je každoročným víťazom Island.
Index mieru je výsledkom hodnotenia v 23 kategóriách, ako sú napríklad miera kriminality, jednoduchosť prístupu k zbraniam, veľkosť armády a jej výzbroj, príspevky na mierové misie OSN, vzťahy so susednými krajinami, mierumilovnosť demonštrácií, miera nátlaku politického systému na občanov či účasť na zahraničných konfliktoch.