Južná Kórea ponúka Severnej výmenou za denuklearizáciu rozsiahly balík pomoci

Juhokórejský prezident Jun Sok-jol v pondelok vyhlásil, že ponúkne Severnej Kórei rozsiahly balík pomoci výmenou za jej denuklearizáciu, informovala agentúra AFP.

15.08.2022 08:40
Jun Sok-jol Foto: ,
Juhokórejský prezident Jun Sok-jol
debata (31)

Tento Junov návrh prišiel po tom, ako severokórejský vodca Kim Čong-un koncom júla vyhlásil, že v prípadnom konflikte so Spojenými štátmi a s Južnou Kóreou je pripravený použiť i jadrové zbrane. Obvinil pritom obe krajiny, že svojou nepriateľskou politikou, démonizáciou Severnej Kórey a spoločnými vojenskými cvičeniami dostávajú Kórejský polostrov na pokraj vojny.

Jun však v pondelok označil denuklearizáciu za „nevyhnutnú“ pre trvalý mier na polostrove a podrobne popísal rozsiahly plán pomoci, ktorý bude zahŕňať dodávky potravín a energií, ako aj pomoc pri modernizácii infraštruktúry, ako sú prístavy, letiská a nemocnice.

V prejave pri príležitosti výročia oslobodenia od japonskej koloniálnej nadvlády z roku 1945 Jun povedal, že ak Sever prestane rozvíjať svoj jadrový program a začne proces denuklearizácie, realizáciou jeho iniciatívnehoy návrhu sa postupne výrazne zlepší ekonomika Severnej Kórey i život jej obyvateľov.

ICBM / Medzikontinentálna balistická strela / Raketa / KĽDR / Severná Kórea / Čítajte viac Severná Kórea sa pripravuje na svoj prvý jadrový test od roku 2017

Politickí analytici tvrdia, že šanca na prijatie takejto ponuky – prvýkrát prednesenej počas Junovho inauguračného prejavu – je mizivá, keďže Sever, ktorý investuje obrovskú časť svojho HDP do zbrojných programov, dal už dávno najavo, že takýto obchod neurobí.

Severná Kórea tento rok uskutočnila rekordný počet skúšok zbraní vrátane vystrelenia medzikontinentálnej balistickej rakety, ku ktorému došlo prvýkrát od roku 2017.

Washington a juhokórejskí predstavitelia opakovane upozorňujú, že Sever sa pripravuje na uskutočnenie svojho už siedmeho jadrového testu.

31 debata chyba
Viac na túto tému: #KĽDR #Severná Kórea #Južná Kórea #denuklearizácia Kórejského polostrova
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy