EÚ začne s prípravou výcvikovej misie pre ukrajinských vojakov. Slovensko môže poskytnúť svoje územie

Krajiny Európskej únie začnú s prípravami na vytvorenie výcvikovej misie pre ukrajinských vojakov. Zhodli sa na tom ministri obrany členských štátov, oznámil v utorok po rokovaniach v Prahe šéf diplomacie EÚ Josep Borrell. Slovenský minister Jaroslav Naď návrh privítal s tým, že SR je pripravená pre výcvik ukrajinských vojakov poskytnúť svoje územie.

30.08.2022 11:59 , aktualizované: 19:34
borrel lipavský Foto: ,
Zľava: Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell, minister zahraničných vecí ČR Jan Lipavský a francúzska ministerka zahraničia Catherine Colonna. Praha, 30.8.2022
debata (90)

Záväzné rozhodnutie o spustení misie účastníci neformálneho zasadnutia nemohli prijať. Ako zdôraznil Borrell podľa agentúry DPA, uznali, že poskytovanie výcviku Ukrajine si vyžaduje koordináciu.

„Prebieha mnoho výcvikových iniciatív, potreby sú však obrovské a musíme zaistiť ucelenosť týchto aktivít,“ povedal Borrell novinárom po rokovaní. „Všetky členské štáty sa na tomto a na spustení prác definovania parametrov vojenskej asistenčnej misie EÚ pre Ukrajinu zhodujú,“ citovala ho agentúra Reuters.

Takúto výcvikovú misiu navrhol Borrell minulý týždeň s argumentom, že vojna na Ukrajine bude trvať dlho a to si vyžiada nielen dodávky zbraní, ale aj podporu vo forme výcviku. Ten by sa podľa neho mal ideálne konať v krajinách EÚ susediacich s Ukrajinou.

Naď: SR je pripravená hostiť výcvik ukrajinských vojakov

„Nelegálna a neoprávnená invázia Ruskej federácie na Ukrajinu má globálny vplyv a tiež širší regionálny rozmer. Hovoríme hlavne o našom východnom a južnom susedstve s dôrazom na západný Balkán,“ povedal Naď. Ministri sa podľa neho zamerali na budúcnosť misií EÚ v Bosne a Hercegovine a v západoafrickom Mali, zaoberali sa však aj situáciou v Kosove.

Slovenský minister tiež privítal návrh na vytvorenie výcvikovej a poradenskej misie EÚ pre Ukrajinu, ktorého detaily v Prahe predstavil šéf európskej diplomacie Borrell. Misia by podľa návrhu bola dočasne umiestnená na území jedného alebo viacerých členských štátov Únie, ideálne susediacich s Ukrajinou.

„Veríme, že naše stretnutie vytvorí silný politický základ pre čo najrýchlejšie zriadenie misie, ktorá ukrajinským ozbrojeným silám poskytne komplexný výcvik,“ uviedol Naď. Dodal, že SR skúma svoje možnosti ďalšej vojenskej a materiálnej pomoci pre Ukrajinu.

Obrnené vozidlo Patria BOV 8x8 Čítajte aj Naď podpísal nákup fínskych transportérov. Slovensko zaplatí Patrii pol miliardy eur

Ministri rokovali aj o snahách posilniť spoločné obstarávanie členských štátov EÚ v oblasti obrany. Cieľom je znížiť náklady, nahradiť vojenskú techniku sovietskej výroby a zvýšiť vzájomnú kompatibilitu ozbrojených síl krajín Únie. Podľa SR je potrebná hlbšia diskusia o systémových problémoch pri tomto obstarávaní. Naď zdôraznil, že takáto diskusia by uľahčila výmenu skúseností medzi členskými štátmi a pomohla prekonať legislatívne a iné prekážky spoločného obstarávania.

Ešte pred stretnutím ministrov Naď pre agentúru AFP uviedol, že Slovensko je pripravené usporiadať výcvik ukrajinských vojakov na svojom území. Ministri krajín EÚ sú však rozdelení v názoroch na túto rozsiahlu výcvikovú misiu pre vojakov z Ukrajiny v okolitých štátoch. „Verím, že nájdeme riešenie,“ citovala Naďa agentúra AFP.

Naď Zimmer Majer Čítajte viac Za Ukrajine darované bojové vozidlá získa Slovensko moderné nemecké tanky

Podľa Českej televízie väčšina ministrov obrany EÚ s výcvikovou misiou súhlasila. Fínsky minister Antti Kaikkonen pokladá výcvikovú misiu za inovatívnu cestu pomoci Ukrajine. Podobne sa vyjadril aj švédsky minister Peter Hultqvist.

Návrh Borrella podporuje aj Nemecko, kde sa už ukrajinskí vojaci cvičia pri zaobchádzaní s technikou. Uviedla to v utorok v Prahe štátna tajomníčka nemeckého ministerstva obrany Siemtje Möllerová. Podľa nej bude predmetom ďalších rozhovorov, ako bude účasť EÚ na výcviku ukrajinských jednotiek vyzerať. Zameraná by z pohľadu Berlína mohla byť napríklad na protivzdušnú obranu a delostrelectvo.

Aj holandská ministerka obrany Kajsa Ollongrenová podporuje Borrellov plán. „My už teraz cvičíme ukrajinských vojakov v Spojenom kráľovstve,“ pripomenula podľa agentúry AFP. Dodala, že spoločne s Nemeckom pripravujú odmínovací výcvik pre Ukrajincov.

Pochybnosti vyjadrilo Francúzsko s tým, že nejde o najrýchlejší spôsob, ako pomôcť Ukrajine zvíťaziť vo vojne. Šéf luxemburského rezortu obrany Francois Bausch uviedol, že pružnejším riešením by bola bilaterálna spolupráca jednotlivých štátov s Ukrajinou.

Skeptická je aj rakúska ministerka Klaudia Tannerová. „Najprv si treba objasniť, či vôbec takáto misia môže vzniknúť,“ upozornila s tým, že EÚ doteraz organizovala podobné misie iba mimo svojho územia.

Video
Rýchle a presné. Ukrajinci ničia Rusov húfnicami M777
90 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #vojaci #Jaroslav Naď #vojna na Ukrajine #Josep Borrell