Putin pred deťmi obhajoval vojnu: Na Ukrajine vznikala protiruská enkláva

Na Ukrajine začala vznikať "protiruská enkláva", ktorá ohrozuje Rusko. Vyhlásil to šéf Kremľa Vladimir Putin počas návštevy ruskej exklávy Kaliningrad, informuje agentúra AFP.

01.09.2022 19:55
putin Foto:
Ruský prezident Vladimir Putin sa vo štvrtok 1. septembra 2022 prihovára víťazom kultúrnych, vedeckých a športových študentských súťaží v Múzejno-divadelnom vzdelávacom komplexe v ruskom Kaliningrade.
debata (146)

V rámci návštevy Kaliningradskej oblasti sa Putin pri príležitosti začiatku školského roka stretol so žiakmi jednej zo škôl a odpovedal na ich otázky. Tie sa týkali rôznych oblastí od objavovania vesmíru až po ruskú inváziu na Ukrajinu.

Misiou ruských vojakov na Ukrajine je podľa Putina zastaviť vojnu medzi Kyjevom a separatistickými oblasťami na východe Ukrajiny. „Samozrejme (je misou ruských vojakov) aj ochrániť samotné Rusko, pretože na území súčasnej Ukrajiny začali vytvárať protiruskú enklávu, ktorá ohrozuje našu krajinu,“ povedal Putin žiakom.

K Putinovej návšteve Kaliningradskej oblasti prišlo v čase zvýšeného napätia medzi Ruskom a západnými krajinami, ktoré vyvolala vojna na Ukrajine. Oblasť pritom nehraniční s Ruskom, ale je vtesnaná medzi dve krajiny NATO, Litvu a Poľsko, ktoré obe v konflikte podporujú Ukrajinu.

Červená armáda dobyla Kaliningrad, ktorý bol dovtedy súčasťou nemeckého územia, ku koncu druhej svetovej vojny. Územie Kaliningradskej oblasti bolo oddelené od zvyšku Ruska po tom, čo Litva po rozpade Sovietskeho zväzu nadobudla nezávislosť.

Rusko v auguste rozmiestnilo v Kaliningrade tri bojové stíhačky vyzbrojené hypersonickými strelami.

Grossi, MAAE Čítajte viac 190. deň: Záporožie skúmajú experti. Grossi: Integrita elektrárne bola narušená
146 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Vladimir Putin #vojna na Ukrajine