Pri ruskom veľvyslanectve v Kábule útočil samovražedný atentátnik

K zodpovednosti za samovražedný bombový útok, ktorý sa odohral v pondelok neďaleko ruského veľvyslanectva v afganskom hlavnom meste Kábul, sa prihlásila skupina Islamský štát (IS).

05.09.2022 11:02 , aktualizované: 22:25
debata (4)

Pri útoku zahynuli dvaja ruskí zamestnanci veľvyslanectva a štyria Afganci čakajúci na konzulárne služby. Informovala o tom agentúra AFP, ktorá sa odvolala na vyhlásenie IS zverejnené prostredníctvom aplikácie Telegram.

Niekoľko ďalších osôb bolo pri útoku zranených, uviedla kábulská polícia.
AFP konštatovala, že šlo o prvý útok zameraný na zahraničnú misiu od vlaňajšieho augusta, keď v Afganistane prevzalo moc fundamentalistické hnutie Taliban. Od návratu Talibanu k moci sa násilie v Afganistane do značnej miery znížilo, ale v posledných mesiacoch otriaslo krajinou niekoľko bombových výbuchov – niektoré z nich boli namierené proti menšinovým komunitám –, pričom k mnohým sa prihlásil práve IS.

AFP dodala, že podobne ako v prípade iných nedávnych útokov, ochranka Talibanu rýchlo uzavrela oblasť, kde sa útok odohral, a zabránila médiám robiť snímky na mieste činu.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov uviedol, že boli prijaté okamžité opatrenia na posilnenie bezpečnosti na veľvyslanectve, ktoré sa nachádza na jednej z hlavných kábulských ulíc.

Afganské ministerstvo zahraničných vecí informovalo, že sa začalo vyšetrovanie útokov, a avizovalo, že afganské úrady „nedovolia nepriateľom sabotovať vzťahy“ medzi Afganistanom a Ruskom.

Afganský bezpečnostný analytik Hikmatulláh Hekmat sa nazdáva, že útok v Kábule odhalil nedostatky vlády pri zhromažďovaní spravodajských informácií. „Ak nedokážu zabrániť takýmto útokom v centre Kábulu, potom nedokážu zabezpečiť ani bezpečnosť na vidieku,“ povedal pre agentúru AFP.

Misia OSN v Afganistane tiež odsúdila bombový útok.

AFP vo svojej správe pripomenula, že hoci je IS – podobne ako Taliban – sunnitská islamistická organizácia, tieto dve skupiny sú úhlavnými rivalmi a v ideológii sa výrazne rozchádzajú. Predstavitelia Talibanu tvrdia, že IS bol porazený, ale podľa odborníkov je táto skupina pre súčasných islamistických vládcov krajiny hlavnou bezpečnostnou výzvou.

Rusko je jednou z mála krajín, ktoré nechali otvorené svoje veľvyslanectvo v Kábule po tom, čo sa vlani moci v krajine chopilo hnutie Taliban.

Napriek tomu, že Moskva oficiálne neuznáva vládu Talibanu, rokuje s jeho predstaviteľmi o dohode týkajúcej sa dodávok benzínu a iných komodít. K útoku sa bezprostredne nikto neprihlásil.

Afganistan Herát mešita výbuch imám obete Čítajte viac V mešite v Afganistane došlo k výbuchu, zahynul aj imám
4 debata chyba
Viac na túto tému: #Afganistan #Kábul #bombový útok #samovražedný atentátnik #Islamský štát