Pri zásahoch voči demonštrantom zomrelo v Iráne najmenej 31 ľudí

Najmenej 31 civilistov prišlo o život pri zásahu iránskych bezpečnostných síl na proteste, ktorý vypukol po úmrtí Mahsy Amíníovej, zadržanej tamojšou mravnostnou políciou. Uviedla to vo štvrtok mimovládna organizácia Iran Human Rights (IHR) so sídlom v nórskom hlavnom meste Oslo.

22.09.2022 16:34
irán, protest Foto:
Ženy v stredu 21. septembra 2022 pred iránskym generálnym konzulátom v Istanbule v Turecku držia kresby Iránky Mahsy Amíníovej počas protestu po jej smrti.
debata (2)

„Ľud Iránu vyšiel do ulíc, aby dosiahol svoje základné práva a ľudskú dôstojnosť… a vláda odpovedá na jeho pokojný protest guľkami,“ uviedla organizácia vo vyhlásení, v ktorom zverejnila konečný počet obetí na životoch po šesť dní trvajúcich protestoch v iránskych mestách.

teherán Čítajte viac Irán sa po smrti 22-ročnej ženy búri: Zomrelo už 11 ľudí vrátane štyroch policajtov

Dvadsaťdvaročnú Amíníovú minulý týždeň zadržala mravnostná polícia v Teheráne za údajné porušenie pravidiel obliekania. Podľa aktivistov bola mladá žena príslušníkmi mravnostnej polície „bitá do hlavy obuškom“ a hlavu jej udreli o kapotu vozidla. Podľa miestnych úradov však zomrela prirodzenou smrťou.

Amíníová zomrela po troch dňoch v kóme v nemocnici, jej smrť úrady oznámili minulý piatok. Okrem vlny kritiky zo zahraničia to vyvolalo aj pouličné protesty v Teheráne a v ďalších iránskych mestách.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Irán
Flowers