Moskva obvinila Britániu z útokov na Nord Stream, tá to odmieta

Ruské ministerstvo obrany v sobotu obvinilo britské námorníctvo zo zodpovednosti za septembrové výbuchy na plynovodoch Nord Stream 1 a 2 v Baltskom mori. Tvrdenia nepodložilo žiadnymi dôkazmi, upozornila agentúra Reuters.

, 29.10.2022 17:31
nnns Foto:
Nord Stream
debata (31)

Z potrubia, ktoré vedie z Ruska do Nemecka, po výbuchu začal unikať plyn. Kremeľ už skôr pripisoval zodpovednosť Západu. Západní politici tieto obvinenia odmietli a niektorí z nich naopak z útoku na plynovody obvinili Moskvu. Britské ministerstvo obrany dnešné obvinenie odmietlo ako úplne nepravdivé.

Podľa vyhlásenia z Moskvy sa na príprave a vykonaní septembrovej akcie podieľali britskí vojaci z rovnakej jednotky, ktorá cvičila ukrajinských vojakov pred dnešným útokom bezpilotnými lietadlami na ruskú Čiernomorskú flotilu v Sevastopole. Títo „britskí špecialisti“ podľa Moskvy pôsobia v prístavnom meste Očakov v Mykolajivskej oblasti na juhu Ukrajiny.

„Podľa dostupných informácií sa zástupcovia tejto jednotky britského námorníctva podieľali na plánovaní, zabezpečení a realizácii teroristického činu v Baltskom mori 26. septembra tohto roku s cieľom nechať vybuchnúť plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2,“ citoval agentúra TASS z vyhlásenia ministerstva.

Nord stream Čítajte viac Dáni potvrdili výbuchy plynovodov Nord Stream. Zverejnili prvé zábery zničených potrubí

„Aby ruské ministerstvo obrany odvrátilo pozornosť od svojho katastrofálneho postupu pri nezákonnej invázii na Ukrajinu, uchyľuje sa k šíreniu nepravdivých tvrdení epického rozsahu. Tento vymyslený príbeh (o britskej zodpovednosti za výbuchy) vypovedá viac o sporoch vo vnútri ruskej vlády ako o Západe,“ napísalo popoludní na twitteri britské ministerstvo obrany. To už niekoľko mesiacov každé ráno na rovnakom twitterovom účte zverejňuje svoje poznatky o vývoji vojny na Ukrajine.

Podnet pôjde na Bezpečnostnú radu OSN

Rusko následne oznámilo, že predloží otázku nedávnych výbuchov na plynovodoch Nord stream a údajného útoku dronom na Kryme na pôde Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN), informuje agentúra AFP. „Ruská strana má v úmysle pritiahnuť pozornosť medzinárodného spoločenstva, najmä prostredníctvom Bezpečnostnej rady OSN, na sériu teroristických útokov proti Rusku v Čiernom mori a Baltskom mori vrátane podielu Veľkej Británie,“ uviedla na platforme Telegram hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

Správy o nových problémoch s plynovodmi vedúcimi z Ruska do Nemecka sa začali objavovať 26. septembra. Dánske úrady najskôr oznámili únik z plynovodu Nord Stream 2, Švédsko potom o deň neskôr varovalo pred dvoma únikmi z Nord Streamu 1. Rusko úniky vyšetruje ako „medzinárodný terorizmus“. Ruská generálna prokuratúra takéto vyšetrovanie zdôvodnila tým, že poškodenie plynovodov „spôsobilo Rusku značné hospodárske škody“. Výbuchy vyšetrujú aj ďalšie krajiny vrátane Dánska, Švédska či Nemecka. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg označil výbuchy na plynovodoch za „sabotáž“.

sevastopol krym ukrajina Čítajte viac Útok dronov na Sevastopoľ je podľa proruského gubernátora najväčším od začiatku vojny
31 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #Rusko #Nord Stream
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy