Britskí experti: Tisíce novomobilizovaných ruských vojakov na Ukrajine sú zle vyzbrojené

Mnoho z "niekoľkých tisícov" novomobilizovaných vojakov, ktorých Rusko v posledných týždňoch nasadilo na frontovú líniu na Ukrajine, je "zle vyzbrojených", tvrdia analytici britskej vojenskej tajnej služby v pondelkovej správe. Informácie priniesla tlačová agentúra DPA.

31.10.2022 13:13
rusko ukrajina vojaci rusi Foto:
Branci si pripravujú zbrane počas vojenského výcviku na strelnici vo Volgogradskej oblasti v Rusku.
debata (47)

Kremeľ po neúspechoch v bojoch na Ukrajine vyhlásil v septembri čiastočnú mobilizáciu celkovo 300 000 záložníkov, ale britské ministerstvo obrany v aktuálnej správe tvrdí, že zrejme používajú zbrane ešte z 50. rokov 20. storočia. Zároveň Moskvu ešte trápia „problémy s logistickými systémami“.

Britské ministerstvo uviedlo, že Rusko nasadilo od polovice októbra na frontovú líniu „niekoľko tisíc“ novo mobilizovaných záložníkov, ktorí majú „zlú výzbroj – verejne prístupné zdroje dokazujú, že im vydali pušky pochádzajúce približne z polovice minulého storočia“.

Britská vojenská tajná služba na Twitteri zverejnila: „V septembri boli ruskí dôstojníci znepokojení, lebo niektorí nedávno mobilizovaní záložníci prichádzali na Ukrajinu bez zbraní. Zo záberov z verejne prístupných zdrojov vidieť, že niektoré pušky vydané mobilizovaným záložníkom sú väčšinou typu AKM, teda zbrane, ktoré sa prvýkrát objavili v roku 1959. Mnohé z nich sú po nesprávnom uskladnení pravdepodobne sotva použiteľné. AKM strieľa náboje kalibru 7,62 milimetrov, pričom ruské riadne bojové útvary sú väčšinou vyzbrojené útočnými puškami typu Kalašnikov AK-12 s nábojmi kalibru 5,45 milimetrov.“

Tajná služba vysvetlila: „Začlenenie záložníkov medzi zmluvných vojakov a vojnových veteránov na Ukrajine bude znamenať, že ruskí logistici budú musieť doručovať na frontové pozície dva typy streliva do ľahkých zbraní, nie iba jeden.“ Dodala: „To znamená ďalšiu komplikáciu pre už aj tak problémové logistické systémy Ruska.“

Sevastopol, vojna, Ukrajina Čítajte viac Desia Rusov ukrajinské morské drony?
47 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine