Vlani sa ku kresťanstvu hlásilo 46,2 percenta, respektíve 27,5 milióna ľudí. V roku 2011 ich bolo 59,3 percenta. Kresťanstvo bolo však pri sčítaní v kategórii vyznaní stále najčastejšou odpoveďou, na druhom mieste bolo „bez vyznania“ s 37,2 percenta, čo predstavovalo 22,2 milióna ľudí.
„Nie je veľkým prekvapením, keď sčítanie ukázalo, že menej ľudí v tejto krajine sa pokladá za kresťanov. To pred nás predkladá výzvu nielen veriť, že boh vybuduje svoje kráľovstvo na Zemi, ale aj aktívne šíriť povedomie o Kristovi,“ povedal denníku The Telegraph v reakciu na dáta arcibiskup z Yorku Stephen Cottrell.
Úpadok náboženstva sa nerovná úpadku hodnôt
Britská organizácia Humanists UK, ktorá združuje ľudí bez vyznania s cieľom propagovať sekulárne humanistické ideály, denníku The Guardian povedala, že ľudia by si nemali myslieť, že úpadok náboženstva sa rovná úpadku hodnôt.
Čítajte viac Ako žije rodina mnohých kultúr a náboženstiev„Prieskumy ukazujú, že traja z desiatich dospelých Britov majú humanistické ideály a presvedčenia. A toto číslo v posledných rokoch stúpa,“ povedal prezident Humanists UK Adam Rutherfort. Organizácia tiež uviedla, že výsledky sčítania by mali „prebudiť na zamyslenie nad rolou viery v spoločnosti“.
Výsledky sčítania za minulý rok ukázali aj tendencie v etickom zložení Anglicka a Walesu; príslušníkov bielej rasy bolo v minulom roku 81,7 percenta, čo je o 4,3 percentuálneho bodu menej ako v roku 2011. O jednotky percentuálnych bodov naopak pribudlo Britov ázijského pôvodu a o desatiny percentuálneho bodu Britov pôvodom z Afriky, Karibiku a ďalších miest.
Čítajte viac Sčítanie 2021: Slovensko starne, pribudlo ateistovNárast v pomere obyvateľov inej ako bielej pleti je obzvlášť viditeľný v mestách ako Birmingham a Leicester, ktoré teraz evidujú viac ako polovicu obyvateľov inej ako bielej pleti, ktoré sú vo zvyšku Británie menšinami, píše The Guardian, ktorý fenomén nazýva „superdiverzitou“.
V Leicestri vlani bolo 59,1 percenta ľudí iné ako bielej pleti, čo je rapídny nárast oproti roku 1991, kedy to bolo mierne cez 25 percent. V Birminghame, druhom najväčšom britskom meste, etnické menšiny tvoria 51,4 percenta, pred dvadsiatimi rokmi to bolo okolo 30 percent.