Putin: Systém Patriot, ktorý Kyjevu sľúbili USA, je zastaraný

Americký systém protivzdušnej obrany Patriot je zastaraný a Rusko naň nájde protiliek, vyhlásil podľa agentúry TASS ruský prezident Vladimir Putin.

22.12.2022 18:01 , aktualizované: 19:15
Putin Foto: ,
Vladimir Putin.
debata (274)

Dodanie tohto systému Kyjevu spolu s ďalšou vojenskou pomocou prisľúbili v stredu Spojené štáty počas návštevy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vo Washingtone. Ukrajina sa už dlho usilovala o dodávku tohto obranného prostriedku; je presvedčená, že jej pomôže efektívnejšie čeliť ruským plošným útokom na energetickú infraštruktúru.

VIDEO: Biden dáva Zelenskému Patrioty. Pozrite si ich v akcii
Video

Putin sa teraz snažil význam systému Patriot znížiť a poukázať na zbrane, ktoré má alebo bude mať k dispozícii Rusko. Tvrdil, že uvedený systém je horší ako sovietsky komplex S-300, ktorý vo vojne na Ukrajine používajú obe strany. Nasadenie systému Patriot podľa neho však povedie k predĺženiu konfliktu na Ukrajine.

VIDEO: Putinova superzbraň. Test ruskej medzikontinetálnej rakety Sarmat (Satan 2)
Video

Ruskú vojenskú kapacitu podľa šéfa Kremľa čoskoro podporí fregata Admirál Gorškov vybavená novými zbraňami. Predtým Putin tvrdil, že na jej palube budú hypersonické strely, teda strely schopné vyvinúť aspoň päťnásobok rýchlosti zvuku. Rusku tiež pomôže, že podľa Putina ruská armáda zničila už takmer všetku sovietsku techniku, ktorú Ukrajine poskytli členské krajiny NATO.

Komplex Patriot je obranný raketový systém so strelami ďalekého doletu, ktorý umožňuje likvidovať nepriateľské taktické balistické rakety, strely s plochou dráhou letu i lietadla. Niekoľkokrát modernizovaný systém začala začiatkom 60. rokov vyvíjať americká spoločnosť Raytheon. Okrem USA ho majú vo výzbroji napríklad Izrael, Holandsko alebo Nemecko.

Ruský líder počas svojho vystúpenia pri príležitosti zasadnutia štátnej rady pre mládežnícku politiku tiež ubezpečoval, že Rusko by chcelo, aby sa vojna na Ukrajine skončila čo najskôr. „Budeme sa snažiť o to, aby sa to skončilo, a čím skôr, tým samozrejme lepšie,“ oznámil Putin a znovu obvinil Kyjev, že sa bráni mierovým rozhovorom. Rusko však odmietlo výzvu Kyjeva, aby z ukrajinského územia stiahlo vojakov a pokračuje na Ukrajine v útokoch na civilné ciele a kritickú infraštruktúru.

„Všetky ozbrojené konflikty skôr alebo neskôr končia rokovaním na diplomatickej úrovni,“ vyhlásil Putin. Inváziu na Ukrajinu začalo Rusko 24. februára.

VIDEO: Putin v centre velenia, Šojgu nad zákopmi
Video

Mierové rokovania medzi Moskvou a Kyjevom sa skončili na jar bez toho, aby niekoľko kôl rozhovorov prinieslo výsledky. Ukrajina uvádza, že nemá záujem o rozhovory postavené na ruských ultimátach a že skutočné rokovanie bude možné až vtedy, keď ruská armáda opustí ukrajinské územie. Mnohí zahraniční experti tiež upozorňujú, že čím lepšiu pozíciu získajú Ukrajinci na bojisku, tým väčšiu šancu majú, že pre nich prípadné mierové rozhovory skončia výhodne.

274 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimir Putin #vojna na Ukrajine