Každý dom v Bachmute sa podľa Prigožina rovná pevnosti a mesto, pre ktoré Rusko používa sovietsky názov Artemovsk, je pretkané hustou sieťou obranných línií. Ruská armáda sa snaží dobyť Bachmut už takmer osem mesiacov, ale postupuje len veľmi pomaly.
„Artemovsk, to je pevnosť v každom dome. Naši chlapci sa bijú o každý dom, niekedy aj viac ako jeden deň. Niekedy aj týždne o jeden dom,“ opísal boje v Bachmute Prigožin, zakladateľ Wagnerovej (v ruskom prepise Vagnerovej) súkromnej vojenskej spoločnosti . Ruskí vojaci podľa neho postupujú dom za domom.
Keď potom ruskí vojaci prerazia jednu z obranných línií v meste, väčšinou zisťujú, že za ňou leží niekoľko ďalších, posťažoval sa tiež Prigožin. „Dnes ráno dobyli jeden dom a prerazili obranu. Ale za tým domom je ďalšia obrana, a nie jedna,“ priblížil Prigožin, ktorý odhadol počet obranných línií v Bachmute na 500. „Čo desať metrov, to hranica obrannej línie,“ povedal aj Prigožin.
Tvrdohlavosť, s ktorou sa Rusko aj za cenu obrovských strát snaží o dobytie Bachmutu, je pre mnohých armádnych expertov zarážajúca, podotkol ruský nezávislý portál Moscow Times. Mesto má podľa neho malý strategický význam a pre Rusko môže ísť o otázku prestíže – po toľkých mesiacoch bojov Moskva nechce uznať porážku.
Ruský postup pri Bachmute v novembri a decembri oproti októbru ešte spomalil, uviedli minulý mesiac americkí analytici z Inštitútu pre štúdium vojny. Operačné schopnosti ruských síl podľa nich zapríčiňujú okrem iného veľké straty Wagnerovej skupiny.
V Bachmute zdevastovanom urputnými bojmi zostáva asi 10-tisíc obyvateľov. Pred vojnou v meste žilo 70-tisíc ľudí.
Čítajte viac Ohnivý oblúk v Doneckej oblasti ďalej horí, Bachmut odoláva ruskému tlaku