Ďalší europoslanci priznali, že „zabudli“ nahlásiť cestu do Kataru platenú šejkami

Dvaja belgickí poslanci Európskeho parlamentu (EP) tento týždeň priznali, že neoznámili svoje platené cesty do Kataru. Stalo sa tak na pozadí škandálu okolo "obchodovania s vplyvom", ktorý nedávno otriasol týmto zhromaždením Európskej únie.

15.01.2023 21:59
Tarabell Foto:
Belgický europoslanec Marc Tarabell.
debata (11)

Právnik belgického socialistického poslanca Marca Tarabellu v nedeľu potvrdil, že jeho klient vo februári 2020 vycestoval do Kataru na náklady tohto blízkovýchodného štátu, ale túto cestu neoznámil, ako to vyžadujú pravidlá EP.

Tento vývoj prichádza len štyri dni po tom, ako belgická poslankyňa z parlamentnej stredoľavicovej skupiny sociálnych demokratov Marie Arenaová priznala, že vlani v máji „zabudla“ nahlásiť podobnú cestu do Kataru.

kailiová Čítajte viac Katargate: Kailiová sa priznala, že pred zatknutím nariadila otcovi ukryť peniaze

Belgická polícia uskutočnila v decembri 2022 razie na adresách poslancov EP, bývalých poslancov EP a lobistov, pri ktorých našla hotovosť v celkovej výške 1,5 milióna eur.

U Panzeriho našli 600-tisíc v hotovosti

Existuje podozrenie, že tieto peniaze súvisia s údajným úplatkárstvom v EP v prospech Kataru, ktorý však popiera, že by sa podieľal na akomkoľvek previnení.

V rámci tohto škandálu boli zatknutí štyria podozriví vrátane podpredsedníčky EP, gréckej europoslankyne Evy Kailisovej.

Príslušné belgické orgány požiadali o zrušenie poslaneckej imunity Tarabellu. Ten má blízko k Antoniovi Panzerimu, bývalému talianskemu europoslancovi, v ktorého dome bolo v rámci vyšetrovania zaistených 600 000 eur v hotovosti.

Princ Charles Čítajte viac Doba kešu bola aj u Alžbety. Charles dostal z Kataru tri milióny eur

Tarabella, v ktorého dome tiež prebehla razia, poprel, že je zapojený do tohto škandálu. Jeho právnik uviedol, že „dá veci do poriadku“ a že na Tarabellovej ceste, ktorú zaplatila nemenovaná organizácia, „nie je nič nezákonné“.

Tarabella vycestoval do Kataru, aby si prezrel štadióny postavené pre majstrovstvá sveta vo futbale „a stretol sa tam s robotníkmi“, tvrdí jeho právnik s tým, že išlo o „reálpolitiku“, ktorej cieľom bolo „povzbudiť“ Katar.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #Katar #Európsky parlament #Katargate