Za útokom v Omaghu stála Pravá IRA, militantná nástupnícka organizácia Dočasnej republikánskej armády, ktorá v roku 1997 odmietla pristúpiť na pokoj zbraní a o rok neskôr neprijala závery Veľkopiatočnej dohody, ktorej uzavretím sa v zásade skončil tridsaťročný konflikt v Severnom Írsku.
Na nové vyšetrenie útoku vyzval v roku 2021 vrchný súd v Belfaste, ktorý konal na podnet Michaela Gallaghera, otca jednej z obetí. Sudca Mark Horner vtedy povedal, že „určité dôkazy dávajú hodnoverný základ obvineniam, že výbuchom v Omaghu išlo predísť“. Vyšetrovanie je podľa sudcu však nutné vykonať na „oboch stranách írskej hranice“, teda aj v Írskej republike.
Čítajte viac Zomrel exveliteľ IRA Martin McGuinnessWeb stanica BBC uvádza, že nezávislé vyšetrovanie pravdepodobne nebude úplne verejné a vyšetrovatelia budú mať rozsiahle právomoci, vrátane práva predvolať svedkov k výpovedi pod prísahou alebo práva vyžiadať si akékoľvek relevantné materiály.
Vyšetrovatelia sa konkrétne budú zaoberať spôsobom, akým bezpečnostné zložky zaobchádzali so spravodajskými informáciami, ako využívali telefonické sledovanie, či o existencii bomby vedeli vopred, alebo o nej mohli vedieť, a či mali vykonať operácie v teréne, ktoré by útoku Pravej IRA mohli predísť.
Heaton-Harris dodal, že vyšetrovatelia budú spolupracovať s príbuznými obetí a celé vyšetrovanie bude otvorené dohľadu verejnosti „kde to bude možné“. „Budeme však mať na pamäti národnú bezpečnosť vzhľadom na citlivosť skúmaných materiálov,“ povedal minister pre Severné Írsko.