Ruská ofenzíva sa už začala, mier priblížia západné zbrane, hovorí Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je presvedčený, že očakávaná ruská ofenzíva na východe Ukrajiny sa už začala. V rozhovore pre BBC zároveň tiež vylúčil možnosť, že by sa jeho krajina v rámci potenciálnej mierovej dohody s Ruskom vzdala nejakých území.

17.02.2023 11:22
Zelenskyj Foto:
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas návštevy oslobodeného Chersonu v novembri 2022.
debata (139)

„Ruské útoky sa už dejú z viacerých smerov,“ vyjadril sa Zelenskyj. Portál Ukrajinská pravda pripomína, že prezident už skôr zdôraznil, že ruské nepriateľské aktivity na východe Ukrajiny sa nikdy nezastavili a je preto presvedčený, že ruská ofenzíva na východe krajiny sa nikdy nezastavila. Ukrajinské jednotky môžu podľa Zelenského ďalej odolávať ruskej ofenzíve, kým nebudú schopné spustiť protiofenzívu.

Leopard, Kanada Čítajte viac Ukrajina začne ofenzívu na jar, predpokladajú spojenci a chystajú pre Kyjev zbrane

Pred prvým výročím začiatku ruskej invázie na Ukrajinu tiež zdôraznil, že územné ústupky by znamenali, že sa Rusko „bude znovu vracať“, zatiaľ čo západné zbrane podľa neho priblížia mier. „Samozrejme, moderné zbrane urýchlia mier. Zbrane sú jediným jazykom, ktorému Rusko rozumie,“ vyjadril sa ukrajinský líder.

VIDEO: F-35 vzlietli. Rusi sú (atómovo) blízko, na severe prihára
Video

„Dnes je naším prežitím naša jednota“ reagoval Zelenskyj na otázku, ako sa podľa neho skončí vojna. „Myslím si, že Ukrajina bojuje o svoje prežitie“ pokračoval s tým, že jeho krajina sa približuje Európe, ekonomicky aj prostredníctvom hodnôt. „My sme si vybrali túto cestu. Chceme bezpečnostné záruky. Akékoľvek územné kompromisy by nás ako štát oslabili. Nie je to o kompromise samotnom. Prečo by sme sa toho báli? V živote robíme každý deň milióny kompromisov. Otázka je s kým? S Putinom? Nie. Pretože sa mu nedá veriť. Rokovať s ním? Nie. Pretože sa mu nedá veriť,“ uzavrel.

Soledar Čítajte viac Zelenskyj ocenil brigádu titulom Edeľvejs, Rusi to využili. Jednotka s podobným menom masakrovala ľudí v SNP
139 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #vojna na Ukrajine #Volodymyr Zelenskyj
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy