Británia obvinila Putina zo šírenia nepravdivých informácií o nábojoch pre Kyjev

Británia v stredu obvinila ruského prezidenta Vladimira Putina zo zámerného šírenia nepravdivých informácií o munícii obsahujúcej ochudobnený urán, ktorú Londýn plánuje dodať Ukrajine. TASR správu prevzala zo stanice Sky News.

22.03.2023 11:50
ukrajina rusko munícia zbraň vojna Foto: ,
Ilustračná snímka.
debata (13)

Britské ministerstvo obrany v pondelok oznámilo, že pošle na Ukrajinu spolu s tankami Challenger 2 aj protipancierovú muníciu s ochudobneným uránom. Podľa rezortu však tieto dodávky nemajú nič spoločné s jadrovými zbraňami.

Námestníčka britského ministra obrany Annabelle Goldieová vysvetlila, že „takéto strely sú veľmi účinné pri zasahovaní moderných tankov a obrnených vozidiel“.

Putin po utorkovom stretnutí s ruským prezidentom Si Ťin-pchingom v Moskve rozhodnutie Británie poslať takéto strely na Ukrajinu odsúdil. Hovoril o zbraniach s „jadrovou zložkou“ a varoval, že Moskva bude „nútená reagovať“ na takéto dodávky.

Challenger, vojna na Ukrajine, tanky Čítajte viac Briti chcú dať Kyjevu strely s ochudobneným uránom. Moskva: Sme bližšie k jadrovému konfliktu

Ruský minister obrany Sergej Šojgu následne varoval, že Západ a Rusko delí od možného jadrového stretnutia čoraz menej krokov.

„Britská armáda používa ochudobnený urán vo svojich protipancierových nábojoch už desaťročia. Je to štandardný komponent a nemá nič spoločné s jadrovými zbraňami alebo kapacitami. Rusko to vie, ale zámerne sa snaží šíriť dezinformácie,“ uviedol hovorca britského ministerstva obrany.

Spojené kráľovstvo nepovažuje náboje s ochudobneným uránom za jadrovú techniku. Rusko takisto používa muníciu na báze ochudobneného u­ránu.

Britský plukovník Hamish de Bretton-Gordon označil vyjadrenia ruského prezidenta za „absolútne pomätené“ a „úplne nesprávne“. Podľa neho ide nepochybne o Putinovu snahu „presvedčiť prezidenta Si Ťin-pchinga, aby mu dal zbrane, a vydesiť ľudí na Západe, že plánuje eskalovať (napätie) jadrovými zbraňami“.

VIDEO: Čo dokážu britské tanky na Ukrajine proti Rusom?
Video
13 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #Rusko #munícia #vojna na Ukrajine