Švédsky parlament schválil legislatívu na vstup do NATO

Švédsky parlament v stredu jasnou väčšinou zahlasoval za schválenie legislatívy potrebnej na vstup do Severoatlantickej aliancie (NATO). TASR informuje na základe správy agentúry DPA.

22.03.2023 16:52
Švédsko vstup NATO Foto: ,
Švédsky premiér Ulf Kristersson (vľavo) a hlavný švédsky vyjednávač Oscar Stenström počas tlačovej konferencie k vstupu do NATO 14. marca 2023 v Štokholme.
debata

Poslanci jednokomorového 349-členného parlamentu (Riksdag) v Štokholme odobrili legislatívu potrebnú na členstvo v NATO v pomere 269:37 hlasov, pričom 43 sa zdržali, priblížila agentúra AP.

Za členstvo v NATO bolo šesť z ôsmych švédskych parlamentných strán a hlasovanie, ktoré nasledovalo po takmer siedmich hodinách rokovaní, bolo podľa AP považované za formálnu záležitosť.

„Členstvo v NATO je najlepším spôsobom, ako zaistiť bezpečnosť Švédska,“ vyhlásil tamojší minister zahraničných vecí Tobias Billström počas rokovaní. Ide podľa neho o „jedno z vôbec najdôležitejších bezpečnostných rozhodnutí pre našu krajinu“.

Niinistö  Fínsko Erdogan Čítajte viac Fínsky prezident pripustil možnosť, že jeho krajina vstúpi do NATO skôr ako Švédsko

Švédsko a Fínsko požiadali o členstvo v NATO spoločne vlani v máji v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu. Ich prístupové protokoly zatiaľ spomedzi 30 členských štátov Severoatlantickej aliancie neratifikovali už iba Turecko a Maďarsko.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan minulý piatok požiadal parlament, aby začal proces ratifikácie žiadosti Fínska o vstup do NATO. Ankara však má aj naďalej výhrady voči švédskej žiadosti o členstvo v Aliancii.

Maďarsko v piatok oznámilo, že tamojší parlament bude hlasovať o vstupe Fínska do Severoatlantickej aliancie 27. marca. O žiadosti Švédska má Budapešť rozhodovať „neskôr“.

Turkey Hungary Čítajte viac Turci otvoria Fínom NATO. Budú Maďari poslední?
debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Švédsko