Prvé telo sa podľa policajného správy našlo v bažine v kanadskom mestečku Akwesasne vo štvrtok. Polícia sa snaží identifikovať obete a tiež zistiť, aký mali štatút v Kanade. Vykonávajú sa pitvy a toxikologické rozbory, ktoré majú určiť príčiny smrti, napísala agentúra AFP.
Americký prezident Joe Biden a kanadský premiér Justin Trudeau pred týždňom ohlásili plán, ktorý má uzavrieť právnu medzeru umožňujúcu tisícom migrantom žiadajúcim o azyl pohybovať sa medzi oboma štátmi. Táto migračná dohoda, ktorá uzavrela nelegálny hraničný priechod vzdialený približne 105 kilometrov východne od Akwesasne, nadobudla platnosť v sobotu, pripomenula AP.
Trudeau bol pod tlakom, aby zastavil prílev žiadateľov o azyl do provincie Quebec, kde má svoje parlamentné kreslo. Vo veľkom počte sem žiadatelia o azyl zo Spojených štátov cez neoficiálne hraničné priechody začali prichádzať v roku 2017, potom čo vtedajší americký prezident Donald Trump pritvrdil v prístupe voči migrantom.
Doteraz platilo, že každá z krajín, ktoré majú takmer 8900 kilometrov dlhú spoločnú hranicu, môže žiadateľov o azyl, ktorí hranicu prekročia, vrátiť späť. Výnimkou ale boli práve neoficiálne hraničné priechody. Novo budú úrady môcť vrátiť migrantov aj v prípade, že hranicu prejdú jedným z takýchto neformálnych prechodov.
Čítajte viac Vraj zem zasnúbená. USA vykorisťujú opustené deti migrantov