Prigožin sa po zaradení medzi teroristov vyhráža Macronovi: Kliešťami vám vytrhám zuby

Zakladateľa súkromnej ruskej žoldnierskej organizácie Vagnerova skupina Jevgenija Prigožina rozhneval krok francúzskeho parlamentu, ktorý jeho organizáciu označil za teroristickú.

10.05.2023 14:59
debata (32)

Ruským novinárom Prigožin povedal, že Vagnerova skupina zachraňuje ľudí v strednej Afrike, kde získala pozície na úkor francúzskej prítomnosti v regióne. „Môžeme vytrhnúť zhnité zuby z tých zlých úst kliešťami,“ dodal Prigožin. „Môžeme vytrhnúť Macronove zuby a celkovo zuby každého, kto šíri patogénnu špinu (o Vagnerovej skupine),“ povedal v stredu na adresu francúzskeho prezidenta Prigožin. Informuje o tom portál Politico.

VIDEO: Prigožin poslal do Bruselu krvavé kladivo
Video

Francúzski zákonodarcovia zároveň v utorok vyzvali Európsku úniu, aby zaradila Vagnerovu skupinu na svoj zoznam teroristických organizácií a uplatnila ďalšie právne kroky, ktoré znemožnia finančné aktivity Vagnerovej skupiny v Európe. Voči samotnému Prigožinovi EÚ prijala sankcie už vlani v apríli. „Nie sú to len žoldnieri, sú ochotní masakrovať civilistov pre politické zisky … destabilizovať inštitúcie,“ povedal pre Politico pred utorkovým hlasovaním poslanec francúzskeho parlamentu Benjamin Haddad, ktorý je členom Macronovej politickej strany Obroda.

Rusko Kaviareň Výbuch Bloger Pohreb Čítajte viac Prigožin: Generáli klamú Putina, ruskí vojaci utekajú pre hlúposť veliteľov a ich zločinné rozkazy

Vagnerova skupina zohráva aktívnu rolu v otvorenej ruskej invázii na Ukrajinu. Organizácia je zapojená najmä do bojov v Bachmute. Vagnerovci údajne nakrútili viacero videozáznamov mučenia vojnových zajatcov a dokonca odseknutia hlavy. V apríli dvaja bývalí velitelia z Vagnerovej skupiny priznali, že na Prigožinov rozkaz zabíjali ukrajinských civilistov a deti.

32 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #Emmanuel Macron #Jevgenij Prigožin #Vagnerova skupina