Grécko zrejme čakajú v júni ďalšie voľby

Konzervatívna strana Nová demokracia (ND) doterajšieho premiéra Kyriakosa Mitsotakisa sa so ziskom 40,8 percenta hlasov stala jasným víťazom nedeľňajších parlamentných volieb v Grécku. Oznámilo to v pondelok skoro ráno ministerstvo vnútra po sčítaní takmer všetkých hlasov, informuje agentúra DPA.

22.05.2023 08:15
Kyriakos Mitsotakis Foto: ,
Grécky premiér a líder strany Nová demokracia Kyriakos Mitsotakis hovorí v sídle strany po parlamentných voľbách v Aténach 21. mája 2023.
debata

Ľavicová strana Syriza Alexisa Tsiprasa, ktorá bola považovaná za najperspektív­nejšieho protivníka ND, dostala len 20,1 percenta hlasov, čo je približne o 11 percentuálnych bodov menej ako vo voľbách v roku 2019. Z 59 vo­lebných obvodov získala ľavica iba jeden, zvyšok pripadol Novej demokracii.

Do parlamentu sa dostali ešte tri ďalšie strany. Panhelénske socialistické hnutie (PASOK) získalo 11,5 percenta hlasov, Komunistická strana Grécka (KKE) 7,2 percenta a pravicovo-populistická strana Elliniki Lisi (Grécke riešenie) 4,5 percenta hlasov.

Ľavicová strana MeRA25 vedená exministrom financií Giannisom Varufakisom a ultrakonzervatívna strana Niki stroskotali na trojpercentnej klauzule.

Grékov však napriek víťazstvu ND zrejme čoskoro čakajú nové voľby, pretože Mitsotakis nemá dostatok hlasov na zostavenie jednofarebnej vlády. Ešte pred štyrmi rokmi by mu na to stačilo aj 41 percent hlasov, podľa nových pravidiel by musel získať okolo 48 percent.

Keďže sú však názorové rozdiely medzi ND a ďalšími stranami priveľké, Mitsotakis sa spolieha na ďalšie voľby, v ktorých víťazná strana získa v 300-člennom parlamente automaticky bonusové mandáty. Tieto voľby by sa mohli konať už koncom júna.

Grécka prezidentka Katerina Sakellaropulusová dá každej z troch najsilnejších strán tri dni na zostavenie koaličnej vlády. Ak všetky zlyhajú, bude vymenovaná dočasná vláda, ktorá krajinu dovedie k novým voľbám.

Kyriakos Mitsotakis Čítajte viac V gréckych parlamentných voľbách vedie vládna strana premiéra Mitsotakisa
debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko