Režisér Titanicu: Varovania o bezpečnosti Titanu zostali bez povšimnutia

Kanadský režisér filmu Titanic a hlbokomorský výskumník James Cameron vyhlásil, že v súvislosti so stratenou a zničenou miniponorkou Titan "zostali mnohé varovania o bezpečnosti posádky bez povšimnutia". Podľa vyhlásenia Americkej pobrežnej stráže (USCG) ponorka pod vodou implodovala, čo usmrtilo všetkých piatich ľudí na palube.

23.06.2023 08:45
James Cameron Foto: ,
Kanadský režisér James Cameron
debata (10)

Cameron povedal, že miniponorka bola v komunite oceánskych bádateľov veľkým zdrojom obáv. Tragédiu zároveň prirovnal k potopeniu parníka Titanic v apríli 1912, pri ktorom zomrelo približne 1 500 ľudí.

„Zasiahla ma podobnosť so samotnou tragédiou Titanicu, kde bol kapitán opakovane varovaný pred ľadom a i napriek tomu si to počas bezmesačnej noci namieril priamo do ľadovcového poľa, v dôsledku čoho prišlo o život množstvo ľudí,“ uviedol režisér. Dodal, že nehoda miniponorky Titan je podľa neho veľmi podobná, keďže sa odohrala na tom istom mieste a „varovania boli podobne ignorované“.

Cameron, ktorý v roku 2012 uskutočnil ako prvý človek sólo zostup na dno Mariánskej priekopy v Tichom oceáne v ponorke, ktorú pomohol sám navrhnúť a zostrojiť, vyhlásil, že riziko implózie, teda deštrukcie spôsobenej podtlakom, je „prvá vec, na ktorú inžinieri pri konštruovaní miniponoriek myslia“.

Dodal, že tragický incident tohto druhu je pre mnohých ľudí v sektore hlbokomorského výskumu „nočnou morou“. „Viacero ľudí vyjadrilo v súvislosti s Titanom obavy, dokonca písali vedeniu spoločnosti listy, v ktorých hovorili, že posádka príliš riskuje a že na takúto misiu musí byť ponorka certifikovaná,“ vyhlásil režisér.

USCG vo štvrtok objavila vrak Titanu zhruba 490 metrov od pozostatkov Titanicu, ktoré sa nachádzajú na morskom dne v hĺbke 3 800 metrov. Ku katastrofe miniponorky došlo ešte v nedeľu 18. júna po jej ponore.

Oznámenie ukončilo štvordňovú medzinárodnú pátraciu a záchrannú operáciu. Podľa vyjadrenia príslušných činiteľov analýza ukázala, že trosky nájdené na morskom dne zodpovedajú implózii tlakovej komory miniponorky Titan.

Podľa spoločnosti OceanGate Expeditions, ktorá miniponorku prevádzkovala, je všetkých päť pasažierov mŕtvych. Obeťami sú americký šéf danej spoločnosti Stockton Rush (61), francúzsky hlbokomorský prieskumník Paul-Henri Nargeolet (77), britský podnikateľ Hamish Harding (58), pakistansko-britský podnikateľ Shahzada Dawood (48) a jeho syn Suleman (19).

Titanic Čítajte viac Nádej zhasla. Päť členov posádky stratenej ponorky je mŕtvych. Došlo zrejme k implózii
10 debata chyba
Viac na túto tému: #ponorka #Titanic