„Rezolúcia bola prijatá,“ citovala AFP predsedu Generálnej konferencie UNESCO, Brazílčana Santiaga Irazabala Mouraa. Za návrat USA do organizácie sa vyslovilo 132 štátov, 15 sa zdržalo hlasovania a desať bolo proti, vrátane Iránu, Sýrie, Číny a tiež Ruska.
Zámer vrátiť sa do UNESCO oznámila administratíva prezidenta Joea Bidena v prvej polovici júna.
Čítajte aj Spojené štáty a Izrael opustili UNESCOAgentúra AP predtým uviedla, že návrat do UNESCO by mal Spojeným štátom pomôcť čeliť rastúcemu čínskemu vplyvu v organizácii. Washington sa obáva, že by Peking mohol získať príliš silné postavenie v organizácii, ktorá by mohla rozhodovať o niektorých medzinárodných štandardoch pre využívanie nových technológií či umelej inteligencie.
Čítajte aj Slovensko má v dedičstve UNESCO ďalšie lokality, Česko prvú prírodnúExprezident Trump, ktorý je Bidenovým predchodcom v úrade, odchod z UNESCO na konci roka 2018 zdôvodnil údajnými protiizraelskými postojmi organizácie. Nebolo to prvýkrát, čo Washington zrušil svoje členstvo. Podobné rozhodnutie urobil v roku 1983 prezident Ronald Reagan, USA potom odišli v roku 1985. Do organizácie sa vrátili až v októbri 2003 v čase vlády prezidenta Georgea Busha mladšieho.