Prigožin po týždni prvýkrát prehovoril, sľúbil ďalšie víťazstvo na fronte

Šéf ruských žoldnierov Jevgenij Prigožin dnes zverejnil prvé verejné vyhlásenie od presunu do Bieloruska z minulého utorka, uviedol portál Meduza.

03.07.2023 18:28
Ukrajina, vagnerovci, Bachmut, Prigožin Foto:
Lídrt ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin s ruskovou vlajkou v rukách hovorí v Bachmute, máj 2023
debata (65)

V asi polminútovom audiozázname zverejnenom na telegramovom kanáli Grey Zone uviedol, že cieľom protestného ťaženia jeho mužov na Moskvu z predminulého víkendu bolo bojovať so zradcami. Na toto vyhlásenie nadviazal prísľubom „ďalších víťazstiev na fronte“.

„Pochod spravodlivosti sa usiloval o boj so zradcami a o mobilizáciu našej spoločnosti. Myslím, že sa nám mnohé z toho podarilo. Verím, že v najbližšej dobe uvidíte naše ďalšie víťazstvo na fronte,“ uviedol Prigožin. Aké víťazstvo mal na mysli, ale nespresnil.

Prigožin v piatok 23. júna večer ohlásil protest proti ruskému armádnemu vedeniu, na čo jeho muži podnikli ťaženie z Ukrajiny cez ruský Rostov na Done smerom na Moskvu.

Litva varuje pred vagnerovcami, nemeckí vojaci ju už chránia

Video

Po niekoľkých hodinách Prigožin svoj protest odvolal. Na základe dohody, ktorú pomohol sprostredkovať bieloruský prezident Alexander Lukašenko, sa potom uchýlil do Bieloruska. Osud jeho Wagnerovej súkromnej vojenskej spoločnosti zostáva nejasný, hovorí sa ale o tom, že niektorí jeho muži sa taktiež presunú do Bieloruska.

Oficiálne potvrdenia týkajúce sa presunu wagnerovcov do Bieloruska nie sú. Napríklad ruský prezident Vladimír Putin ale uviedol, že žoldnieri nebudú za účasť v odpore proti armáde z predminulého víkendu trestne stíhaní a že môžu nasledovať svojho lídra do Bieloruska.

šojgu, putin Čítajte viac Šojgu prvýkrát od vzbury prehovoril: Vagnerovci nás nevyprovokovali, armáda je lojálna
65 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #Jevgenij Prigožin #vagnerovci