V reportáži, ktorú v stredu odvysielal štátny kanál Belarus 1 TV, bol Šaucov na návšteve Rusmi ovládaného ukrajinského mesta Lysyčansk v Luhanskej oblasti. Na záberoch hovorí, že organizácia sa aktívne podieľala na privádzaní ukrajinských detí do Bieloruska za účelom „zlepšovania zdravia“. „Bieloruský Červený kríž sa na ňom aktívne zúčastňuje a bude sa na ňom zúčastňovať,“ povedal Šaucov. Dodal, že spolupracuje so štátom podporovanou charitatívnou nadáciou, aby „deti zabudli na hrôzy vojny a len odpočívali a cítili, že existuje ostrov šťastia“.
Podľa bieloruských úradov prišlo do Bieloruska viac ako tisíc detí z Ruskom okupovaných častí Ukrajiny vo veku šesť až 15 rokov. Bývalý bieloruský minister kultúry Latuška, ktorý je momentálne v exile v Poľsku, však uviedol, že do krajiny deportovali najmenej 2100 ukrajinských detí. Podotkol, že má dôkazy, že niektoré deti po príchode do Bieloruska nakoniec skončili v Rusku, čo sa podľa neho „musí stať predmetom medzinárodného vyšetrovania“.
Čítajte aj Lukašenko pomáhal s deportáciami detí z Ukrajiny, dôkazy už má Medzinárodný trestný súdUkrajina aj bieloruská opozícia odsúdili tieto presuny ako nezákonné deportácie. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba naliehal na Medzinárodný trestný súd (ICC), aby „vydal zatykač“ na Šaucova s tým, že sa „verejne priznal k zločinu nezákonnej deportácie detí z okupovaných oblastí Ukrajiny“.
Čítajte aj Dilema ohľadom zatykača na ruského vodcu vyriešená. Putin do Južnej Afriky nepôjdeICC v marci vydal zatykač na ruského vodcu Vladimira Putina a komisárku pre práva detí pri úrade ruského prezidenta Mariu Ľvovú-Belovú pre ich zodpovednosť za vojnový zločin nezákonnej deportácie obyvateľstva (detí) a nezákonného presunu obyvateľstva (detí) z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruska. Poslanci Európskeho parlamentu tento týždeň vyzvali ICC, aby zvážil podobný zatykač na samozvaného bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.