Nad Palermom horí, uzavreli aj letisko. Sever Talianska nivočili aj krúpy

Letisko v Palerme v utorok ráno uzavreli uzavreté kvôli neďalekým požiarom. Tie uzavreli tiež príjazdové cesty na letisko, ktoré zrušilo zatiaľ osem z 233 plánovaných letov. Najvyššia výstraha pred požiarmi platí na viac ako polovici územia Sicílie. Naopak, sever Talianska v noci na utorok zasiahli silné búrky, uviedla talianska tlačová agentúra ANSA.

25.07.2023 13:11
Taliansko, krúpy
Sever Talianska zažil silné krupobitie, krúpy boli veľké ako tenisové loptičky.
debata

Požiare blízko sicílskej metropoly sa priblížili k letisku natoľko, že Palermo v utorok ráno prerušilo leteckú prevádzku. Letisko bolo niekoľko hodín odstrihnuté od okolia kvôli uzáveram na cestách i prerušeniu železničnej dopravy do Palerma. Časť letov bola odklonená na druhé sicílske letisko v Katánii. Najhoršie zasiahnutý požiarom je lesnatý výbežok Capo Gallo na severozápade ostrova. Pri stredisku Bellolampo horela v pondelok v noci skládka a stúpal z nej jedovatý dym.

V niekoľkých častiach Palerma sú výpadky prúdu, evakuovať sa muselo na 120 rodín. V noci na dnes zomrela 88-ročná žena, ku ktorej sa kvôli dopravným komplikáciám spojeným s požiarom včas nedostala záchranná služba.

Na Sicíliu prichádzajú hasiči z iných regiónov, oznámil guvernér ostrova Renato Schifani. Palermo obmedzilo na polovicu premávku mestských autobusov, pretože strechy vozidiel sú rozpálené až na 80 stupňov, čo takmer znemožňuje ich prevádzku. Dopravný podnik sa bojí aj o zdravie vodičov, píše denník La Reppublica.

Silné búrky, nárazový vietor s rýchlosťou až 100 kilometrov za hodinu a tiež výdatné prehánky s krúpami zasiahli v noci na utorok časti severného Talianska. Postihnutá bola najmä metropola Miláno a veľkej časti Lombardie, píše agentúra DPA. V médiách sa objavili zábery vyvrátených stromov popadaných na autá, poškodené strechy, kusy krytín na uliciach i ležiace stĺpy verejného osvetlenia.

Sever Talianska zažil silné krupobitie, krúpy...
krupy ako lopticky Taliansko2 Sever Talianska zažil silné krupobitie, krúpy boli obrovské.

Ak sa vám podarilo zachytiť niečo podobné, vaše video nám môžete poslať cez aplikáciu mReportér.

Dážď bol v Miláne krátky, ale veľmi intenzívny, voda vyplavila justičný palác. Vedenie mesta z bezpečnostných dôvodov uzavrelo park a kúpalisko Idroscalo. Padajúci strom usmrtil 16-ročné dievča spiace v stane na skautskom tábore. Od 04:00, keď bola búrka najsilnejšia, prijali hasiči v regióne vyše 200 tiesňových volaní, píše ANSA.

debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #počasie